Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 9 чоловік

Звіт директора школи перед громадськістю за минулий навчальний рік

Дата: 13 травня 2021 о 06:23, Оновлено 2 жовтня 2023 о 11:35

Звіт директора Піщанської гімназії-початкової школи

за 2022-2023 н.р. Поліщук Ірини Олександрівни

Вступ

Основна діяльність школи спрямована на створення умов для реалізації державної політики у сфері освіти, виконання Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Державного стандарту початкової загальної освіти, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008–01), власного Статуту та інших законодавчих та нормативно-правових документів із питань виконання законодавства України в галузі «Освіта». 

 Освітній процес здійснювався в умовах адаптивного карантину, спричиненого короновірусною інфекцією COVID-19 та в умовах воєнного стану (із 24 лютого 2022 р.) Діяльність закладу освіти в умовах воєнного стану регламентувалася Законом України «Про правовий режим воєнного стану», наказом МОН України «Про деякі питання організації здобуття повної загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» від 01 квітня 2022 року №290. Освітній процес здійснювався в основному з використанням дистанційних технологій.

Успішність виконання освітніх задач гарантується школою тільки за умови усвідомленого й добровільного дотримання всіх норм і правил шкільного життя, активної співпраці з батьками, відкритості освітнього процесу, академічної доброчесності.

У 2022/2023 навчальному році управління закладом було спрямовано на здійснення державної політики в галузі освіти, збереження кількісних і якісних параметрів мережі, створення належних умов для навчання і виховання учнів за новим Державним стандартом «Нова українська школа», удосконалення змісту освітнього процесу, упровадження нових освітніх технологій, розвиток здібностей учасників освітнього процесу, подальше впровадження профільного навчання, забезпечення індивідуального навчання.

Принцип доцільності, оперативності прийняття управлінських рішень адміністрації базувався на аналітичних даних, отриманих у ході моніторингів.

Адміністрацією постійно проводилися консультації та спільно розглядалися питання з такими структурними підрозділами закладу, як загальношкільний батьківський комітет, профспілковий комітет, загальні збори колективу. 

  1. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Освітній  процес у Піщанській гімназії-початкової школи  розпочався відповідно до структури навчального року  з 01 вересня 2022 року та тривав по 31 травня  2023 року. Навчальні заняття були організовані відповідно до розкладу занять, затвердженого директором освітнього закладу та семестровою системою: І семестр тривав з 01 вересня 2021 року по 23 грудня 2022 року; ІІ семестр –  з 16 січня по 31 травня 2023 року.

Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу, що є однією з важливих умов для навчання. Ми постійно працюємо над його оновленням та покращенням.

Проте в закладі освіти залишається проблематичним облаштування території з урахуванням доступності та універсального дизайну. До закладу освіти можуть потрапити дорослі і діти з обмеженими фізичними можливостями, пандус облаштовано, але відсутні спеціальні підйомники, є порогові перешкоди, що ускладнюють рух.

Територія закладу повністю огороджена, убезпечена від доступу стороннього автотраспорту, на території закладу немає «схованок», де учні можуть залишитися без нагляду дорослих. Територія закладу є достатньо озелененою.

Навчальні приміщення початкової школи (навчальні кабінети, допоміжні приміщення) прохідні, відокремлені від приміщень для учнів старших класів, крім туалетної кімнати.

Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі в навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові клітини та рекреації, усі сходові марші відкриті для проходу).

Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної зали. Заклад освіти дотримується режиму провітрювання. 

Утримання туалетної кімнати відповідає санітарним умовам.

1.1 Упровадження мовного законодавства

У 2022/2023 навчальному році в закладі освіти реалізовувалися практичні заходи щодо впровадження мовного законодавства, закріплення статусу української мови як державної. 

Відповідно до вимог статті 10 Конституції України в школі систематично проводилася робота щодо забезпечення державної політики на всіх рівнях та дотримання чинного законодавства. Освітній процес здійснювався державною мовою.

Основними напрями діяльності педагогічного колективу закладу освіти були:

  • створення національної системи виховання та освіти, орієнтованої на духовно вільну, творчу, гармонійно розвинену особистість національно свідомих громадян;

  • забезпечення умов для постійного перебування школярів під впливом духовної культури українського народу з метою розкриття та розвитку їх природних здібностей;

  • залучення дітей раннього віку до вивчення культури та історії свого народу;

  • створення умов для перебування учнів під безпосереднім формуючим впливом україномовного середовища;  

  • здійснення естетичного та емоційного розвитку дітей засобами народного мистецтва та різноманітних видів усної народної творчості.

  • заклад освіти проводить набір дітей в усі класи лише з українською мовою навчання;

  • державною мовою викладаються всі навчальні дисципліни інваріантної та варіативної складової навчального плану закладу освіти;

  • учнів, що не вивчають українську мову, у школі немає;

  • усі члени педагогічного колективу школи володіють державною мовою на належному рівні та постійно працюють над підвищенням культури українського мовлення через систему самоосвітньої роботи;

  • діловодство та ведення шкільної документації, взаємовідносини з державними, громадськими організаціями здійснюються виключно державною мовою;

  • державною мовою проводяться засідання педагогічної ради, ради закладу, виробничі наради, збори колективу, семінари, педагогічні читання;

  • тексти оголошень і повідомлень, плакатів, афіш, реклами виконуються українською мовою;

  • інтер’єр та оформлення шкільного приміщення, навчальних кабінетів здійснюється державною мовою;

  • у всіх класних кімнатах представлено національну символіку, український колорит;

  • у шкільній бібліотеці оформлені тематичні полички та папки: «Українська національна символіка», «Мова – душа народу»;

  • постійно діють виставки до днів народження українських письменників;

  • з метою національної-патріотичного виховання, усвідомлення своєї етнічної спільності, утвердження національної гідності, виховання любові до рідної землі, свого народу проводяться різноманітні виховні заходи: конкурси ораторського мистецтва, українські ігри, козацькі забави тощо.

Таким чином, у школі проводилася спланована системна робота щодо впровадження мовного законодавства.

1.2 Упровадження ІКТ

Відповідно до Закону України «Про Національну програму інформатизації», Указів Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні», «Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій», «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти», Концепції розвитку дистанційної освіти в Україні (2015), від 23.03.2020 № 1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину», пріоритетними напрямами діяльності закладу у 2022/2023 навчальному році щодо впровадження ІКТ були:

  • впровадження інформаційних та комунікаційних технологій у освітній процес;

  • використання електронних ресурсів «Googlclassroom», «Googlemeet» «Всеосвіта», «На урок», месенджерів «Viber», «Telegram» під час організації дистанційного навчання в умовах карантинних обмежень через поширення коронавірусної інфекції, в умовах воєнного стану;

  • формування інформаційної культури учнів та педагогічних працівників, забезпечення їх інформаційних потреб;

  • удосконалення інформаційно-методичного забезпечення освітнього процесу;

  • оптимізація освітнього менеджменту на основі використання сучасних інформаційних технології в управлінській діяльності;

  • перехід до використання електронних журналів (3-8 класи) та щоденників у ІІ семестрі.

Головна мета школи в питанні впровадження сучасних інформаційних технологій –  здійснення нового підходу до інформатизації системи освіти, що передбачає виконання таких складових:

  • створення умов для оволодіння учнями та вчителями сучасними інформаційними та комунікаційними технологіями;

  • підвищення якості навчання завдяки використанню інформаційних ресурсів інтернету;

  • інтенсифікація освітнього процесу й активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів;

  • створення умов для широкого впровадження нових інформаційних технологій в освітній процес (особливо під час карантинних обмежень та воєнного стану);

  • підвищення ефективності управління закладом загальної освіти;

Заклад освіти підключений до високошвидкісного інтернету, що значно покращує освітній процес у школі й дозволяє використовувати всі можливості глобальної мережі «Інтернет». Мережа «Інтернет» доступна у всіх кабінетах школи. Важливою умовою функціонування безпечного освітнього середовище є наявність такого контенту, який запобігає доступу учнів до заборонених сайтів. Вчитель інформатики працювала в цьому напрямі та забезпечила його реалізацію.

Упродовж 2022/2023 навчального року здійснено наступні заходи щодо інформатизації та комп’ютеризації школи:

  • продовжено роботу щодо постійного оновлення веб-сайту школи та персональних сайтів учителів школи;

  • встановлено та використовувалося ліцензійне програмне забезпечення для вивчення курсу інформатики;

  • використовувалися в освітньому процесі програмно-педагогічні електронні засоби з історії, географії, математики, фізики, природознавства;

  • вводиться в практику роботи проведення відкритих уроків та позакласних заходів вчителів-предметників із використанням комп’ютерних технологій.

Таким чином, у школі проводилася системна робота із впровадження ІКТ. Але серед значних недоліків слід назвати: володіння ІКТ повною мірою не всіма педагогічними працівниками.

Тому у 2023/2024 навчальному році слід продовжити:

  • навчання педагогічних працівників щодо оволодіння ІКТ, особливо інструментами дистанційного навчання;

  • забезпечення більш широким колом електронних навчальних посібників для використання в освітньому процесі;

  • забезпечення ефективної роботи адміністрації закладу в електронних ресурсах «ІСОУ», «ЄДЕБО» та «КУРС. ШКОЛА»;

  • розширення видів документації, які використовуються виключно в електронному форматі (класні журнали, журнали консультацій, індивідуального навчання).

 

1.3 Охорона праці

Робота педагогічного колективу гімназії з охорони праці організована згідно із Законом України «Про охорону праці» та Положенням про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти (26.12.2017 № 1669), наказу по школі від 31.08.2022 «Про організацію роботи з охорони праці в 2022/2023 н.р.».

Стан роботи з охорони праці, виробничої санітарії під час освітнього процесу в школі перебуває під щоденним контролем адміністрації гімназії.

На початок 2022/2023 навчального року були оформлені всі необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах і шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки, акт санітарно-технічного стану школи.

У плані роботи гімназії на навчальний рік передбачено розділ «Заходи з охорони праці». Посадові обов’язки працівників, інструкції з техніки безпеки із блоком питань з охорони праці й безпеки життєдіяльності є в наявності. Інструкції складено згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці.

Передбачено відповідальних осіб за організацію роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу та в позаурочний час, попередження дитячого травматизму, відповідальних за електрогосподарство й пожежну безпеку в закладі тощо.

У школі є необхідні журнали реєстрації всіх видів інструктажів із питань охорони праці працівників і здобувачів освіти. Відпрацьована програма вступного інструктажу з охорони праці для працівників закладу.

Організація роботи з охорони праці контролюється директором гімназії. Вона включає: постійний контроль за навчанням з охорони праці; перевірку знань педагогів відповідно до інструкції та листа МОН України «Про вивчення правил охорони праці працівниками освіти»; контроль за організацією й періодичним проведенням занять з охорони праці з усіма категоріями працівників школи та учнями; систематичний контроль за проведенням різного роду інструктажів; контроль за розробкою й правильним оформленням інструкцій із техніки безпеки; організацію роботи комісії для оформлення актів-дозволів на використання спортивних залів, майданчиків, майстерень і контроль за її діяльністю; контроль за виконанням наказів відповідно до Закону України «Про охорону праці». У школі створена й постійно діє комісія з питань охорони праці та із трудових спорів. Така система контролю адміністрації школи в співпраці із профспілковим комітетом дає можливість цілеспрямовано вирішувати питання безпеки й життєдіяльності колективу.

Відповідно до Законів України «Про охорону праці» та «Про колективні договори й угоди» між адміністрацією школи й профспілковим комітетом підписаний Колективний договір, у якому визначені обов’язки сторін щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, а також умови реалізації працівниками школи своїх прав і соціальних гарантій на охорону праці.

До уваги було взято: пропозиції працівників, аналіз стану робочих місць, стан виробничого травматизму, професійних захворювань. Крім того, було розроблено актуальні заходи щодо поліпшення безпеки умов праці на робочих місцях.

Питання охорони праці обговорювалися на засіданні педради, нарадах при директорові.

Для зниження впливу шкідливих факторів на життя та здоров’я працівників, здобувачів освіти в кабінетах фізики, інформатики, хімії, спортзалі передбачено проведення інструктажів –  вступного та перед початком лабораторних і практичних робіт. У цих кабінетах на видному місці є інструкції та пам’ятки з техніки безпеки й охорони праці. Закуплені вогнегасники розташовані в доступних місцях по школі, систематично здійснюється їх перезарядка.

Успішним є поєднання роботи з охорони життя й здоров’я із проведенням занять із цивільної оборони та надзвичайних ситуацій, відпрацюванням елементів евакуації учнів зі школи. 

Постійно здійснюється контроль за роботою системи забезпечення нормального функціонування будівлі школи. Закуповуються необхідні миючі засоби для дотримання належного санітарно-гігієнічного стану школи.

1.4 Безпека життєдіяльності

Створення безпечного середовища під час освітнього процесу – одне із пріоритетних завдань адміністрації та всього колективу школи. З метою запобігання випадків дитячого травматизму в навчальному закладі спланована робота з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу. Розроблена програма вступного інструктажу, який проводиться перед початком навчальних занять один раз на рік. Забезпечується проведення первинного, позапланового, цільового інструктажів відповідно до нормативних вимог Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 №1669.

Відповідно до плану роботи гімназії, з метою забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони дитинства в Піщанській гімназії-початкової школи упродовж 2022/2023 навчального року проводилася профілактична робота з питань безпеки життєдіяльності та охорони життя і здоров’я дітей. Розроблено плани-графіки чергування адміністрації та педагогічних працівників на травмонебезпечних ділянках (сходи, вестибюль, їдальня тощо). 

З метою попередження дитячого травматизму та безпеки життєдіяльності  адміністрацією школи видані відповідні накази.

Згідно з методичними рекомендаціями управління освіти в закладі проведено вступний інструктаж для учнів та комплекс бесід з попередження дитячого травматизму в побуті, про що зроблено відповідні записи в класних журналах. Організовано чергування педагогічних працівників на перервах, розроблено інструкції для чергових учителів та учнів.

Питання щодо збереження життя і здоров’я учнів, профілактики травматизму  постійно заслуховувалися на нарадах при директору, на педрадах, шкільному методичному об’єднанні класних керівників та на батьківських зборах.

Кожен учитель-предметник проводить інструктаж перед виконанням завдання лабораторної або практичної роботи, зміною видів діяльності на уроках праці, фізичної культури, про що здійснено відповідні записи в класних журналах.

Своєчасно проводяться цільові інструктажі з дітьми перед виїздом за межі школи: екскурсії, спортивні змагання, олімпіади – і фіксуються в журналі інструктажу учнів із техніки безпеки під час трудової підготовки та  при проведенні позакласних заходів. 

У кабінетах із підвищеною небезпекою розроблено й вивішено на видному місці інструкції з безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу, завірені директором школи. Учителі-предметники систематично ведуть журнали обліку інструктажів з учнями з безпеки життєдіяльності.

Адміністрацією школи здійснюється управлінська діяльність щодо превентивного виховання учнів, формування основ здорового способу життя та безпеки життєдіяльності. Одним із завдань створення здоров’язберігаючого середовища стала така організація режиму праці й відпочинку школярів, створення таких умов для навчання й виховання, які б забезпечили високу працездатність учнів під час навчальних занять, дозволили б уникнути  перевтоми в процесі освітньої діяльності.

При проведенні бесід із попередження дитячого травматизму та оформлення сторінок класного журналу класні керівники використовують тематику бесід, відеофільми та мультимедійні матеріали.

На офіційному сайті школи наявний розділ «Безпека життєдіяльності», де можна знайти корисний інформаційний матеріал, пам’ятки, поради, презентації.

Незначна кількість випадків травмування учнів свідчить про ефективність профілактичної роботи педагогічного колективу із цього напряму. Проте у 2023/2024 навчальному році необхідно вдосконалити форми і методи роботи щодо запобігання всіх випадків дитячого травматизму в позаурочний час.

З метою виховання в учнів здатності чітко діяти в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуацій для захисту свого здоров’я та життя, для ознайомлення  із правилами поводження із вибухонебезпечними предметами, упродовж квітня поточного року в школі було організовано та проведено заходи з питань дій населення в умовах воєнного часу. Класними керівниками за допомогою дистанційних технологій проведені уроки, виховні бесіди, години спілкування за темою «Як діяти під час воєнного стану». Разом із учителями учні вивчали правила поведінки для населення в умовах воєнної загрози. Учителі початкової школи в цікавій та змістовній формі розповіли дітям про необхідність дотримання правил пожежної безпеки в побуті, про небезпеку, яку несуть у собі вибухові знахідки та про план дій під час радіаційної та хімічної небезпеки. Діти переглядали навчальне відео  та мультфільми на теми: «Сирена – моя помічниця», «Безпека для дітей під час війни», мультфільм ЮНІСЕФ «Україна про мінну безпеку: лісовий скарб», «Дії громадян під час виявлення підозрілих предметів».

 Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту у 2022 році в основному виконані. Були затверджені плани заходів підготовки цивільного захисту на 2023 рік, уточнені Плани дій сил і структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Основні зусилля в розв’язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів та постійного складу навчальних закладів згідно із чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка із цивільного захисту учнів проводилася під час вивчення курсів «Безпека та добробут», «Основи здоров’я» в 5-8-х класах. Протягом навчального року навесні проводяться тренувальні евакуації.

Але поряд із тим простежуються і недоліки в роботі із цього питання, а саме:

  • не всі вчителі систематично чергують у коридорах під час освітнього процесу;

  • не в усіх навчальних кабінетах є аптечки;

У наступному, 2023/2024, навчальному році слід докласти зусиль педагогічного колективу та адміністрації гімназії для усунення зазначених недоліків.

1.5 Організація екстернатного навчання

Право громадян на доступну освіту реалізувалося шляхом запровадження різних форм навчання, однією з яких є навчання за індивідуальною формою. Екстернатною формою навчання охоплені учні, які під час воєнного стану знаходяться за кордоном. 

Згідно  з  наказом Міністерства освіти і науки України від 13.03.2017 №369 «Про затвердження Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах», із змінами, внесеними згідно з наказом МОН №152 від 07.02.2019 з метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти, було забезпечено здобуття загальної середньої освіти за екстернатом (педагогічний патронаж). 

Табл. 1.5.1

Роки

Кількість учнів

1-4 кл.

5-8 кл.

2022/2023

3

1

1

Серед учнів, які навчаються за екстернатною формою навчання, відсутні учні, які мають початковий рівень, учні мають середній та достатній рівень навчальних досягнень в опануванні навчальних предметів.

Контроль за організацією екстернатного навчання учнів забезпечувався заступником директора з НВР Лук’яненко О.Д. поточно та щомісячно (перевірка календарних планів вчителів, облік проведення занять та якість їх оформлення, перевірка журналу з індивідуального навчання). У кінці навчального року проведено вчителями-предметниками підсумкові контрольні роботи з даними учнями та виставлено річні оцінки.

Із метою реалізації права дітей з особливими освітніми потребами на освіту за місцем проживання їх соціалізацію та інтеграцію в суспільстві в закладі діють 2 інклюзивні класи (4, 8 класи), в яких навчаються троє учнів, які мають інклюзію.

1.6 Організація харчування учнів

Організація харчування учнів закладу регламентується  Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства» та спрямована на створення умов для  підтримки та збереження здоров’я школярів, профілактику захворювань, пов’язаних із  порушенням режиму прийому їжі. У режимі школи велике значення надається організації раціонального, збалансованого харчування відповідно до віку і стану здоров’я учнів. У школі розроблені комплексно-цільові заходи організації і розвитку харчування учнів, якими передбачено: зміцнення матеріально-технічної бази їдальні; розширення сфер послуг для учнів і батьків; удосконалення різноманітності раціону харчування; виховання культури прийому їжі; пропаганда здорового способу життя. 

Розроблено діючий алгоритм забезпечення харчуванням дітей пільгових категорій з урахуванням дотримання протиепідемічних заходів.

Харчування учнів не організовувалося, у зв’язку з переведенням закладу на дистанційну форму навчання.

1.7 Медичне обслуговування, моніторинг стану здоров’я учнів та формування здорового способу життя

Збереження і зміцнення здоров’я учнів – пріоритетне завдання навчального закладу. Медичне обслуговування учнів і працівників гімназії організовано відповідно до нормативно-правової бази. Для якісного медичного забезпечення учнів і вчителів у закладі обладнаний медичний кабінет, де працює медична сестра Валентина Вадимівна Качан, яка організовує систематичне медичне обслуговування школярів, забезпечує профілактику дитячих захворювань.

Періодичні обов’язкові медичні профілактичні огляди здобувачів освіти проводяться згідно з діючим наказом МОЗ України № 682 від 16.08.2010 року «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів». 

За результатами медогляду складені групи здоровя: основна група – 69 учні,  спецгрупа – 2 учнів, підготовча група – 3 учні,  визначені діти, що звільняються від  занять фізичної культури – 2 учнів. 

Узагальнені результати поглибленого огляду свідчать про досить велику  захворюваність дітей. Особливо це стосується хвороб органів руху (8  учнів – 10,5%),  органів зору (4 учні – 5,2 %), ендокринної системи (2 учні – 2,6%).

Результати медичного огляду учнів доводяться до відома батьків та враховуються  при проведенні уроків фізичної культури, трудового навчання. Спортивні заходи проводяться в закладі тільки з обов’язковою  присутністю медичної сестри. На кожний клас складено листи здоров’я. Упродовж навчального року проводилася змістовна санітарно-профілактична робота. 

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 Кабінету Міністрів України, на виконання листа Міністерства освіти і науки України від 11.03.2020 1/9-154, відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»,  з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та у зв’язку з воєнним станом в країні оздоровлення на базі пришкільного дитячого закладу не відбувалося.

З метою збереження здоров’я працівників закладу, попередження поширенню COVID-19 та  формування імунітету відбулася імунізація усіх працівників закладу. 

Під час організації роботи з медичного обслуговування учнів у 2023/2024 навчальному році необхідно звертати більше уваги на:

  • медичний контроль за проведенням уроків фізичної культури, особливо за дітьми з вадами  здоров’я;

  • виділення  коштів на покращення матеріальної бази медичного кабінету та закупівлі ліків і медичних матеріалів.

З метою профілактики шкідливих звичок у закладі спланована й проводилася робота із  забезпечення цікавого дозвілля, робота гуртка «Джура». Для учнів організовувались і проводились тижні профілактики шкідливих звичок, оформлено інформаційний куточок.

Педагогічним колективом закладу ведеться постійна робота на виконання закону України «Про заходи з попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

Ведеться планова робота з питань протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та поширенню наркоманії.

Усі класні керівники були також ознайомлені з методичними рекомендаціями щодо проведення годин спілкування із профілактики ВІЛ/СНІДу та наркоманії серед підлітків закладу, згідно з якими в кожному класі проводяться обов’язкові виховні заходи. Теми з профілактики наркоманії та СНІДу передбачені на уроках біології, здоров’я та добробут, основ здоров’я.

Постійно проводяться заходи, спрямовані на виховання здорового способу життя.

Профілактична робота з попередження наркоманії та СНІДу постійно проводиться також  і з батьками учнів.

1.8 Організація соціального захисту учнів та робота з дітьми пільгових категорій

Упродовж 2022/2023 навчального року робота щодо соціального захисту дітей пільгових категорій була спрямована на дотримання Конвенції ООН «Про права дитини», виконання законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування», указів Президента України від 12.01.2018 року №5 «Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа». «Про додаткові заходи щодо вдосконалення соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім’ями» (від 23.06.2001, №467/2001), «Про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту багатодітних і неповних сімей» (від 30.12.2000, №1396/2000), «Про затвердження комплексних заходів щодо профілактики бездоглядності та правопорушень серед дітей, їх соціальної реабілітації» (від 18.03.2001, №2402-III).

Основною метою роботи соціального педагога є створення сприятливих умов для особистісного розвитку дитини (фізичного, соціального, духовно-морального, інтелектуального), надання їй комплексної соціально-психологічної педагогічної допомоги в саморозвитку та самореалізації в процесі соціалізації, а також захист прав дитини (соціальний, психолого-педагогічний та моральний) у її життєвому просторі. 

На початку навчального року, впродовж вересня, було складено соціальні паспорти класів і на їх основі створено соціальний паспорт гімназії. Так у нашому освітньому закладі навчалося 76 учні, з них 48 учнів пільгових категорій, що складає 73% від загальної кількості учнів. А саме: дітей-сиріт –0, дитина, позбавлена батьківського піклування – 0; дітей із багатодітних сімей – 20;  малозабезпечених сімей – 0 осіб; діти, які постраждали від Чорнобильської катастрофи – 8, дітей із інвалідністю – 2; дітей воїнів АТО/ООС – 4; діти внутрішньо переміщені  – 1 особа із 23 лютого 2022 року; діти з сімей, яких є учасниками бойових дій в Україні (з 24.02.2022 року) – 2; кількість сімей, батьки яких виїхали за межі України (трудові мігранти) – 3; кількість неповних сімей – 4; кількість одиноких матерів – 4. На цих учнів заведено картки, у яких зафіксовані загальні відомості про дитину, батьків або осіб, що їх замінюють, місце їх роботи, житлово-побутові умови, зайнятість дитини в позаурочний час. Питання соціального захисту дітей пільгового контингенту щомісяця заслуховувалося на виробничих нарадах при директорові, на засіданнях педагогічної ради закладу та на засіданнях Ради школи.

У зв’язку з епідеміологічною ситуацією  обстеження  житлово-побутових умов проживання  учнів проводилося лише за запитом батьків і правових служб.

Психологічною службою закладу здійснювалися такі заходи щодо соціального захисту дітей пільгових категорій:

  • контроль за змінами в соціальному статусі дітей; зміни фіксуються в соціальних паспортах класних колективів та в єдиному соціальному паспорті освітнього закладу;

  • перевірка збереження закріпленого житла, майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; забезпечення дітей безкоштовним харчуванням, єдиними проїзними квитками, користування підручниками, охоплення відвідуванням гуртків, секцій тощо;

  • здійснювалося правове навчання батьків та дітей із питань дотримання вимог Конвенції ООН про права дитини та захисту їх прав, із залученням до цієї роботи класних керівників відповідних класів.

Відповідно до основних завдань психологічної служби, проводилася робота зі сприяння повноцінному особистісному розвитку дітей з урахуванням їх вікових індивідуальних особливостей, здібностей, нахилів та інтересів, а саме:

  • створення умов для формування соціально-психологічної культури педагогів, батьків, залучення їх до знань для оптимізації міжособистісних стосунків, подолання труднощів спілкування;

  • забезпечення дітей початковими знаннями про права та свободи дітей (як юних громадян), а також відомостями про правові норми, що регулюють відносини практично в усіх сферах суспільного життя;

  • забезпечення індивідуального підходу до кожної дитини на основі її психолого-педагогічного вивчення;

  • профілактика відхилень в інтелектуальному та особистісному розвитку дитини;

  • пропаганда здорового способу життя, здійснення превентивного виховання, профілактика алкоголізму, тютюнопаління, наркоманії, злочинності;

  • орієнтування дітей на загальнолюдські й національні цінності на засадах поваги до прав і свобод людини й громадянина та дотримання правових норм, правомірної поведінки й толерантного спілкування;

  • забезпечення захисту прав, повноцінного життя, розвитку та виховання дітей пільгового контингенту;

  • формування всебічно розвиненої особистості, здатної до повноцінного життя в суспільстві;

  • поліпшення стану здоров’я шляхом профілактики захворювань;

  • забезпечення покращення умов розвитку, виховання і освіти дітей;

  • забезпечення підтримки творчо обдарованих дітей, розвитку їх здібностей.

Діти із кризових сімей та здобувачі освіти девіантної поведінки залучаються до роботи гуртка та спортивних секцій. З метою пропаганди здорового способу життя та правової пропаганди проводяться лекції, виступи агітбригад, випускаються листівки та плакати, у чому допомагає учнівське самоврядування. До роботи залучаються представники міліції, лікарі, психологи, юристи; проводяться дні правових знань. 

Задача психологічної служби – своєчасно виявити дітей із симптомами неблагополуччя в моральному розвитку та поведінці та вжити заходів для попередження подальшої соціальної деформації особистості, а по можливості, і зменшити кількість таких дітей. Із цією метою проводяться індивідуальні та групові консультації з дітьми, педагогами, батьками; для класних керівників закладу проведено семінари «Права дитини», «Важкі діти». Окрім цього, у закладі регулярно проводяться соціально-психологічні дослідження, моніторинги.

Профілактична робота є системою спільних дій усіх учасників освітнього процесу й ґрунтується на своєчасному виявленні та усуненні негативних інформаційних, педагогічних, психологічних, організаційних факторів,що зумовлюють відхилення в психологічному та соціальному розвитку учнівської молоді, у  її поведінці, стані здоров’я, а також в організації життєдіяльності та дозвілля.

Класними керівниками ведеться облік відвідування занять дітьми, схильними до бродяжництва та пропусків уроків.

Для учнів із питань взаємоповаги в сім’ях, стосунків з батьками, вчителями, ровесниками надаються індивідуальні консультації, проводяться бесіди.

1.9 Заходи щодо попередження та профілактики злочинів в учнівському середовищі

На виконання Комплексної програми профілактики правопорушень на 2021-2025 роки, відповідно до річного плану роботи гімназії на 2022/2023 навчальний рік проаналізована робота з попередження та профілактики правопорушень і злочинності, наркоманії, СНІДу серед здобувачі освіти закладу. Розроблено та проведено організаційні заходи із профілактики злочинності, правопорушень та бездоглядності серед неповнолітніх. Узято на контроль питання:

- максимального охоплення дітей шкільного віку загальною середньою освітою;

  • відвідування здобувачами освіти закладу навчальних занять;

  • залучення неповнолітніх, які перебувають на внутрішкільному обліку, до занять у гуртках, спортивних секціях у позаурочний час;

  • виконання заходів річного плану роботи закладу щодо попередження правопорушень і злочинності.

У закладі розроблено систему роботи із профілактики правопорушень і злочинів серед здобувачів освіти, яка охоплює такі напрями:

  • соціальний супровід;

  • психолого-педагогічна робота;

  • правове навчання і виховання;

  • профілактика наркоманії, алкоголізму і СНІДу.

Профілактична робота з попередження правопорушень, злочинності, безпритульності та бездоглядності проводиться відповідно до річного плану роботи навчального закладу, планів спільних дій навчального закладу зі службою в справах дітей, соціальними працівниками ВССДМ, відділом поліції з ювенальної превенції. 

Основна мета роботи гімназії в цьому напрямі – координація зусиль педагогічного колективу із запобігання правопорушень, надання допомоги вчителям, класним керівникам, батькам; охорона прав дитини.

Правоосвітня та профілактична робота в Піщанській гімназії-початквової здійснюється відповідно до плану роботи. На внутрішкільному обліку, у поліції та ССД учні школи перебувають 2 учні (Гончарові).

Окремо ведеться робота з важковиховуваними дітьми. Разом зі шкільним психологом аналізується вплив сім’ї на виховання учнів, проводяться індивідуальні консультації.  Спланована індивідуальна робота з учнями та їх батьками. Такі учні перебувають під контролем класних керівників, соціального педагога, психолога. Класні керівники стежать за тим, щоб учні не  пропускали уроки без поважних причин.

Особлива турбота й увага приділяється дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та внутрішньо переміщеним особам. Здійснюється моніторинг залучення їх до дистанційного навчання та виконання домашніх завдань.

Здійснено моніторинг зайнятості в гуртку дітей соціальних категорій та з’ясовано, що учні охоплені гуртковою роботою. Учні соціальних категорій, ті, що стоять на внутрішкільному обліку, схильні до девіантної поведінки та пропусків занять без поважних причин, залучені до фізкультурно-масової роботи, гуртків (у канікулярний період у тому числі).

Щодо виконання листа МОН України від 25.03.2022 року №1/3663-22 «Щодо запобігання торгівлі людьми в умовах воєнної агресії» соціальним педагогом та практичним психологом Боженко С.В. розроблені та проведені такі заходи:

1. Інформаційно-просвітницькі бесіди та консультації з питань протидії торгівлі людьми, зокрема для внутрішньо переміщених осіб.

2. Розробка та розміщення на сайті закладу інформаційних повідомлень із питань протидії торгівлі людьми, поширення інформації про роботу Національної дитячої гарячої лінії та Національної гарячої лінії з питань запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми.

3. Проведена виховна година «Протидія торгівлі людьми» в 10-х класах.

4. Інформаційні заходи для батьків із питань протидії торгівлі людьми: «Поговоримо про булінг та кібербулінг»,  «Правові аспекти домашнього насильства».

5. Єдина виховна година «Профілактика торгівлі людьми», «Профілактика булінгу».

Усі педагоги гімназії пройшли навчання на платформі «Prometheus» «Профілактика та протидія булінгу», класні керівники 5-8-х класів провели уроки з формування навичок стійкості до шкідливого контенту онлайн та емоційного відновлення учнів середньої школи  «Stop-sexting. Не ведись». Питання профілактики булінгу порушуються на нарадах при директору.

За цей період проведено заходи із захисту дітей від негативних впливів інтернету, а саме:

  • Уроки «Медіаграмотності» в 3-8-х класах.

  • Виставка малюнків на тему «Безпечний інтернет» з учнями 3-4-х класів.

  • Гра «Таємна кімната» з учнями 5-8-х класів.

  • Проведено годину спілкування «Кібербулінг, або агресія в Інтернеті: способи розпізнавання і захист» з учнями 5-8 класів.

  • Година спілкування «Кібербулінг як проблема порушення прав людини» для учнів 6, 7 класів.

  • Виховна бесіда «Булінг і кібербулінг – соціальне явище сучасного суспільства» з учнями 6-го класу.

Для подальшої правової освіти учнівської молоді навчальним закладом визначені шляхи її реалізації, розроблені заходи для вирішення конкретних завдань правового виховання, до яких віднесено:

  • формування в кожного здобувача освіти системи знань із питань основ держави і права та відповідних компетенцій, розвиток інтересів здобувачів освіти до цієї галузі знань;

  • формування потреби активно захищати у встановленому законом порядку свої права та законні інтереси, а також права та законні інтереси інших осіб;

  • формування поваги до держави.

Соціальним педагогом встановлено чіткий контроль за обліком дітей у закладі. Для вивчення умов проживання та виховання школярів удома, виявлення сімей, де існує загроза життю і здоров’ю неповнолітніх, проведено громадський огляд умов проживання дітей. За його підсумками складено соціальний паспорт школи..

Класні керівники ведуть чіткий (поурочний) контроль за станом відвідування учнями занять. Інформація збирається через Google-форму. Налагоджено роботу з батьками щодо своєчасного інформування адміністрації гімназії про причини відсутності школярів. Двічі на рік питання відвідування учнями школи заслуховується на засіданнях при заступникові директора з навчально-виховної роботи та на нарадах при директорові.

Для організації цікавого та змістовного дозвілля дітей у школі працює військово-патріотичний гурток «Джура». Учнів із девіантною поведінкою залучено до гурткової роботи.

Проте в роботі із профілактики правопорушень є чимало недоліків як в діяльності класних керівників, так і гімназії в цілому. Потребує вдосконалення індивідуальна робота класних керівників щодо організації дозвілля учнів, які схильні до правопорушень, залучення дітей до занять в гуртках, спортивних секціях, до громадського життя класу. Необхідно сприяти тісному знайомству з неблагополучними сім’ями, залучати дітей до шкільних  заходів.

1.10  Організація роботи практичного психолога

Психологічна служба школи створювала умови для саморозвитку учнів, організовуючи діяльність педагогів і батьків на основі принципів гуманізму, взаємодії, співробітництва, позитивного сприйняття і прийняття особистості, конфіденційності, особистісно-зорієнтованого підходу з урахуванням індивідуальних особливостей.

Основною задачею соціально-психологічної служби було і залишається створення сприятливих умов для розвитку дитини, встановлення зв’язків і дружніх відносин між учнем, сім’єю та школою.

Психологічна служба гімназії у своїй професійній діяльності керується Законом України «Про освіту», Конвенцією ООН про права дитини, Правилами внутрішнього розпорядку школи, «Положенням про психологічну службу України».

У 2022/2023 навчальному році робота психологічної служби Піщанської гімназії була спрямована на реалізацію завдань:

  • здійснення особистісно-орієнтованого підходу до учнів, який передбачає розвиток творчих здібностей учнів, індивідуалізацію їх навчання з урахуванням інтересів і нахилів;

  • забезпечення наступності між початковою, основною та старшою школами з урахуванням психологічних особливостей та рівня розвитку пізнавальної сфери  учнів різних вікових груп. 

  • створення належних умов для поступової адаптації учнів 5-х класів до навчання в школі ІІ ступеня;

  • спрямування роботи на збереження контингенту дітей, що мають високий рівень інтелектуального розвитку та забезпечення їх необхідною психологічною підтримкою;

  • продовження роботи щодо формування в учнів навичок здорового способу життя та його збереження;

  • психологічне супроводження освітньої діяльності, спрямованої на розвиток творчої особистості шляхом підвищення ефективності індивідуальної роботи з учнями різного інтелектуального розвитку та дітьми, які потребують постійного педагогічного впливу й корекції;

  • психологічне забезпечення зростання професійної компетентності педагогів на основі впровадження досягнень передового педагогічного досвіду та психолого-педагогічної науки;

  • психологічне супроводження профільного навчання;

  • реалізація індивідуальних запитів педагогів, дітей, батьків щодо психологічної допомоги;

  • психологічний супровід дітей із сімей переселенців.

У 2022/2023 навчальному році було проведено:

Психологічне вивчення учнів 5-х класів. Для психологічного супроводу учнів 5–х класів у процесі адаптації до школи ІІ ступеня в жовтні 2022 року практичним психологом школи був проведений діагностичний мінімум, який включає такі методики: «Шкільна тривожність» (за Філіпсом); «Соціометрія» (за Дж.Морено); анкета шкільної мотивації (за Лускановою); «Особиста адаптованість учнів» (за Фурманом). 

За результати, отриманими від респондентів за методикою «Соціометрія», можна зробити такий висновок: із 15 опитаних учнів 13, а це – 87%, виявили достатній рівень згуртованості та встановили позитивні міжособистісні відносини в колективах. У класі вже виокремлені формальні лідери, які користуються авторитетом серед інших членів класу. Також були виокремлені учні, які на час діагностики мали статус «ізгоя». Ці учні потребують більшого часу для адаптації в новому колективі та побудові дружніх стосунків з однокласниками. 

На основі отриманих даних були проведені індивідуальні консультації із класними керівниками та, відповідно, з учнями, які потребують психологічної підтримки під час процесу адаптації. 

Узагальнені результати за методикою «Шкільна тривожність» (за Філіпсом) продемонстровані в таблиці. Методику пройшли 15 учнів.

 Учні 5-го класу не виявляють високого рівня тривожності в стосунках із вчителями, не демонструють високих показників у фрустрації потреби в досягненні успіху та не виявляють високих показників за шкалою «переживання соціального стресу». Двоє учнів продемонстрували високий рівень загальної тривожності у школі. У цілому, аналізуючи результати тесту «Шкільної тривожності», можемо зробити висновки, що процес адаптування до школи ІІ ступеня відбувається нормально, у межах допустимої норми. Шкільна тривожність невисока, що свідчить про позитивний психологічний клімат освітнього середовища.

Табл. 1.10.1

Загальний тривожний стан

Переживання соціального захисту

Фрустрація потреби в досягненні успіху

Страх самовираження

Страх ситуації перевірки знань

Страх невідповідальності очікуванням оточуючих

Низька фізіологічна опірність стресу

Проблеми і страх у стосунках із учителем

Високий

2

1

0

3

3

2

1

0

Підвищений

1

2

2

4

3

3

2

2

Середній

4

2

8

4

4

3

2

5

Низький

8

10

5

4

5

7

10

8

Дослідження мотивації за Лускановою дали наступні результати:

  • 95% опитаних комфортно почувається в школі;

  • 4 % опитаних, – некомфортно почуваються;

  • 1% респондентів відповіли, що їм в школі не подобається. 

Ці показники обумовлені процесом адаптації учнів до школи ІІ ступеня, до зміни та збільшення кількості вчителів, до нових навчальних вимог. 

За отриманими даними можна зробити висновок, що процес адаптації проходить нормально, значних відхилень немає. Учні поступово призвичаюються до нових умов та підвищують свою мотиваційну діяльність.

1.11 Організація профорієнтаційної роботи

Одним із напрямів роботи соціального педагога є профорієнтаційна робота з учнями старших класів. Соціальним педагогом складено та реалізовано план роботи гімназії щодо професійної орієнтації дітей. У межах реалізації цього плану в школі було проведено:

  • класні та виховні годині щодо профорієнтації учнів;

  • тиждень профорієнтації;

  • круглий стіл «Калейдоскоп професій».

Практичним психологом, соціальним педагогом школи проводилися тренінги й заняття із профорієнтації учнів, де висвітлювалися такі питання:

  • Професійне самовизначення підлітків.

  • Конвенція ООН про права дитини.

  • Реалізація права на працю в Україні.

  • З чого починається працевлаштування?

  • Вплив умов праці на здоров’я.

  • Торгівля людьми.

У школі постійно оновлюється інформація на стендах «Сучасні професії». Учні старших класів, згідно із графіком, відвідують Дні відкритих дверей вузів України та зарубіжжя.

1.12 Навчально-методичне забезпечення  кабінетів

У зв’язку з компетентнісною спрямованістю  освітнього процесу продовжено роботу щодо оснащення необхідним сучасним обладнанням та навчально-методичним забезпеченням навчальних кабінетів гімназії. 

У закладі освіти функціонують 13 навчальних кабінети та класні кімнати, з них: 4 кабінетів НУШ, 8 предметних кабінетів, 1 спортивний зал. Кабінети відповідають нормативним та санітарно-гігієнічним вимогам, Положенню про навчальні кабінеті загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20.07.2004 № 601, а саме: естетичний вигляд кабінету; відповідність навчально-матеріальної бази сучасним вимогам; навчально-методичне забезпечення кабінету; систематизація та каталогізація матеріалу; наявність інформаційного забезпечення; національне виховання; організація безпеки життєдіяльності; мова ведення документації; наявність паспорта навчального кабінету; перспективний план поповнення кабінету обладнанням.

У кабінетах, класних кімнатах зроблені  поточні ремонти, після яких ці приміщення набули нового естетичного вигляду, відповідають сучасним вимогам. Складені паспорти кабінетів відповідно до сучасних вимог. Окрім того, кабінети забезпечені навчально-методичною літературою, у достатній кількості матеріалами для реалізації практично-дійової і творчої складових змісту навчання, матеріалами для індивідуальної підготовки вчителя до занять та підвищення його методичного рівня. У кожному кабінеті зібрані матеріали до тематичного оцінювання, різнорівневий дидактичний матеріал, постійні та динамічні експозиції тощо.

У наступному навчальному році слід продовжити роботу з наповнення матеріально-технічної бази кабінетів навчальним приладдям та  сучасними ТЗН.

1.13 Організація роботи медіатеки

XXI століття –  це час переходу до високотехнологічного суспільства, у якому якість людського потенціалу, рівень освіти і культури  населення набуває ваги для економічного та соціального розвитку держави. Національна доктрина розвитку освіти визначила, що головною метою системи освіти є створення умов розвитку та самореалізації кожної особистості. Оскільки шкільна медіатека є обов’язковою структурною ланкою школи, усі стратегічні освітньо-виховні завдання, які повинна вирішувати національна школа, трансформуються в завдання і діяльність шкільної медіатеки.

Оперативне й повноцінне забезпечення інформаційних потреб школи – одна з основних функцій сучасної бібліотеки. Тому, використовуючи різні форми й методи бібліотечно-бібліографічної роботи, завідувач бібліотеки приділяє увагу проблемам  пошуків інформації та забезпечення нею. Носіями інформації нашої медіатеки є передусім друковані видання, електронні носії. Важливою складовою роботи є інформаційна безпека.

Шкільна медіатека є центром пропаганди книги, надійним помічником учителів у навчанні та вихованні учнів. Це сучасний інформаційний центр забезпечення учнівського та педагогічного колективів необхідною інформацією.

У медіатеці постійно урізноманітнюються форми роботи з читачами, практикуються виставки рекомендованої літератури, огляди періодики.

Уся робота шкільної медіатеки проводиться відповідно до плану  школи, у тісному контакті з педагогічним колективом. План роботи медіатеки затверджується директором школи.

Книжковий фонд медіатеки нараховує 1897 примірників підручників, 3033 примірників художньої літератури.

Книжковий фонд переводиться із застарілих таблиць (ББК) на нові таблиці (УДК) для шкільних бібліотек.

Медіатека оснащена 1 комп’ютером.

Користувачі шкільної медіатеки мають вільний доступ до всіх технічних ресурсів.

При відкритому доступі є можливість оформляти на стелажах виставки до окремих підрозділів –  невеликі книжкові виставки, наприклад: «Подорож по своєю країною»; «Герої України».

Широкою популярністю в читачів користуються тематичні виставки: «Серця, віддані людям»; «Найбільший скарб – мова»; «З родини йде в життя людина»; «Становлення і розвиток національної школи»; «Любіть і знайте Україну».

Біля книжкових виставок і тематичних полиць постійно проводяться книжкові огляди, бесіди. Під час організації книжкових виставок враховуються вікові особливості читачів. Наприклад, для дітей молодшого шкільного віку виставки готуються яскраві, художньо оформлені, з коротким простим та цікавим текстом («Україна казку мудру хоче розказати тобі», «У світі улюблених казок», «Українські народні казки»).

У медіатеці на належному рівні проводиться робота з інформаційного обслуговування читачів. Діють такі електронні картотеки:

  • Картотека художньої літератури;

  • Картотека підручників.

У вік інформації шкільна медіатека  набула статус інформаційного центру. Інформаційні функції бібліотеки мають два аспекти:

  • інформаційне забезпечення розвитку дитини в школі;

  • інформаційне насичення педколективу.

Шкільна громада користується на сайті онлайн підручниками, порадами про безпечний інтернет для всієї родини. Також тут можна знайти відповідь на питання, що робити, якщо дитина не читає.

Учні швидко дізнавалися про останні тoпрейтинги книг, різноманітні конкурси, Bookforum, останні новини «Літературної Білоцерківщини», мандрували онлайн і ділилися враженнями від цікавих зустрічей та екскурсій. Учні постійно користуються активними списками рекомендованої літератури на літо з української та світової літератури.

Віртуально наші учні, граючись, навчалися:

  • Гра «Алфавіт», «Інформаційні потоки», «Казковий лабіринт»;

  • Інтерактивна гра «Впізнай голос автора», «Сучасні українські поети»;

  • Бібліотечні вікторини тощо.

Шкільний сайт періодично доповнюється, удосконалюється.

Ефективними технологіями інформування школярів та педагогів є організовані в шкільній медіатеці книжкові виставки нових надходжень: «Знайомтесь – новинки в шкільній медіатеці»; «Нові підручники», «Прочитай – це цікаво!»;

До кожного свята, до всіх урочистих дат, до заходів, які проходять у школі, медіатека готує виставки різних форм: виставка-огляд, присвячена Дню знань, «Правила дорожнього руху», «Правила пожежної безпеки для дітей», виставка-вернісаж малюнків «Моя улюблена книга», бінарна виставка медіатеки і вчителів трудового навчання «Україна моя вишивана».

Шкільна медіатека провела ряд масових заходів: квест «Календар зимових свят» для учнів 3-4 класів і «Моя соборна Україна» для учнів 6 класів, майстер-клас «Червоні маки».

Кабачій Дарина, учениця 8 класу (керівник Троцька М.П.), під керівництвом шкільного бібліотекаря Троцької М.П. підготувала дослідницьку роботу про історію села, історію заснування навчального закладу та вчителів. Матеріали подані для участь у територіальному етапі ХХІІ Обласного огляду-конкурсу учнівської молоді «Топоніміка й історія освіти рідного краю». За підсумками конкурсу Дарина зайняла ІІІ місце.

У популяризації основ ББЗ використовуються найрізноманітніші методи: бесіди, лекції, практичні заняття, доповіді, повідомлення, виконані учнями.

Одна з характерних рис сучасного бібліотечного обслуговування дітей і підлітків –  використання нетрадиційних форм масової роботи в шкільних бібліотеках.

Табл. 1.13.1

Основні показники роботи бібліотеки за 2022/2023 навчальний рік

з/п

Основні напрями

роботи

Кількісні показники

1.

Усього учнів

76

2.

З них: учнів-читачів

76

3.

учителів та інших працівників

30

4.

Середня відвідуваність

11

5.

Кількість книжкових виставок

8

6.

Кількість бесід

10

7.

Кількість оглядів літератури

8

У березні-квітні 2023 року школа взяла участь у конкурсному відборі підручників для учнів 5-х, 6-х класів, який проводився Міністерством освіти і науки України разом з Інститутом модернізації змісту освіти.

  1. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ  ОСВІТИ

2.1 Мережа класів та контингент учнів

Педагогічним колективом закладу освіти проведено роботу щодо збереження і розвитку мережі закладу.

На початку 2022/2023 навчального року в школі було відкрито 8 класів. Мова навчання – українська. Станом на 05.09.2022 кількість учнів становила 72 особи. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 9 осіб.

Упродовж року із школи вибуло 5 учнів, прибуло 8 учнів. Кількість учнів на кінець навчального року становила  75 учнів.

Табл. 2.1.1

Рух учнів  за навчальний рік  

Рік

Кількість класів

на 05.09. 2023

на

27.05.

2023

Прибуло

Вибуло

Вибули

ЗЗСО  терит.

громади

Інші навч. заклади

Виїхали за межі країни

2022/

2023

8

72

75

8

8

1

5

0

* -  внутрішньо переміщені особи

Аналіз причин руху учнів свідчить, що переважна більшість переводів зумовлена зміною місця і міста проживання родини й пов’язана з переїздами, у першу чергу через воєнний стан. Необхідно зазначити, що 2 учнів закладу перебуває за кордоном та навчається в школах Польщі та ЧехіЇ, але всі учні закінчили рік у Піщанській гімназії, атестовані та переведені до наступного класу.

Основними заходами зі збереження контингенту учнів у 2022/2023 навчальному році були:

  • контроль за відвідування учнями навчальних занять; 

  • організація навчання за індивідуальною формою;

  • моніторинг місця перебування учнів та їх родин в умовах воєнного стану.

2.2 Результати навчальних досягнень учнів

Упродовж навчального року вдосконалювалася система оцінювання навчальних досягнень учнів як засобу гуманізації освіти. Оцінювання навчальних досягнень учнів 3-4-х класів здійснювалося вербально й носило формувальний характер, та рівнево, учнів 5-8-их класах –  за 12-бальною шкалою оцінювання навчальних досягнень учнів. 

У 2022/2023 навчальному році традиційно освітній процес було спрямовано на інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток кожної дитини як особистості, здатної самостійно мислити та творчо діяти, використовувати знання в нестандартних ситуаціях.

Систематично здійснювався моніторинг навчальних досягнень учнів школи з метою дослідження якості освітнього процесу 5-х класу.

За підсумками 2022/2023 навчального року з 75 учня 3-8-х класів:

  • 22 учні 3-4-х класів оцінені рівнево (відповідно до рішення педради);

  • усі  учні переведені до наступних класів;

  • 4 учнів нагороджено Похвальними листами.

Моніторинг результатів успішності та навченості свідчить про динамічну стабільність показників сформованості предметних компетентностей. Так, порівняно з минулим, 2021/2022 н.р., відбулося зниження якості навчальних компетентностей (в+д рівні) на 3%, частково через систему оцінювання 3, 4-х класів НУШ, частково через дистанційне навчання практично протягом усього навчального року.

Найкращі результати навчального року демонструють учні 7-8 класів, класні керівники Качан В.В., Роїк Ю.М.

Для аналізу результатів успішності учнів у закладі освіти використовується показник якості навченості – ПЯН, який розраховується за формулою академіка Б.П.Смірнова. При цьому п\в – кількість учнів які мають оцінки високого рівня, п/д – достатнього рівня, п/с – середнього, п/п – початкового. Визначаються такі рівні:0-31% –  низький, 32-54% – середній, 55-84% – достатній, 85-100% – високий.

 Результати навчального року є такими,  що потребують глибокого аналізу на рівні кожного класу та здобувача освіти, активного використання індивідуальних технологій організації освітнього процесу з окремими учнями, заходів стимулювання мотивації учнів до навчальної діяльності. 

2.3. Організація роботи з обдарованими та здібними дітьми

З метою реалізації Державної програми роботи з обдарованою молоддю адміністрацією та педагогічним колективом школи у 2022/2023 навчальному році були здійснені такі заходи:

  • оновлено шкільний інформаційний банк даних про обдарованих учнів школи;

  • оновлено науково-методичну базу з питань роботи з обдарованими дітьми;

  • проведено шкільний етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів;

  • організовано роботу з підготовки та участі учнів школи в  міському  етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів (проведено три міських олімпіади на базі закладу);

  • організовано роботу з підготовки та участі учнів школи у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів  МАН;

  • проведено шкільні конкурси та виставки творчих робіт учнів, спрямовані на виявлення та самореалізацію обдарованих дітей;

  • організовано роботу гуртків  за бажанням учнів;

  • забезпечено інформування батьків та учнів про всі досягнення учнів школи;

  • визначено кандидатів із числа обдарованих учнів  школи на нагородження міською премією «Обдарованість».

Робота колективу школи, яку проведено за програмою виявлення та підтримки талановитої молоді та створення умов, необхідних для розвитку індивідуальності, має свої позитивні результати. Як відомо, дієвим засобом формування мотивації до навчання, підвищення пізнавальної активності, поглиблення і розширення знань, створення умов для збереження і розвитку інтелектуального потенціалу нації є різноманітні інтелектуальні змагання: всеукраїнські олімпіади, турніри, Інтернет-олімпіади, інтерактивні конкурси.

До регіонального етапу Всеукраїнських олімпіад було залучено 5 учнів 6-8 класів:

Гейко Арсеній, учня 3 класу;

Ходаківська Маргарита, учениця 4 класу;

Осауленка Артем, учень 6 класу;

Хавін Владислав, учень 7 класу;

Ходаківська Софія, учениця 8 класу.

У II етапі XXI Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, секред учнів-учасників переможцями стали:

Гейко Арсеній (3 клас) – ІІ місце, вчитель Боженко С.В.

Ходаківська Маргарита (4 клас) – ІІІ місце, вчитель Лісниченко Т.П.

Кабачій Дарина (8 клас) – ІІІ місце, вчитель Роїк Ю.М.

У ІІ (регіональному) етапі XIII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Г. Шевченка участь взяли 3 переможця шкільного етапу: Хавін Владислав, учень 7 класу та Хоківська Софія, Кабачій Дарина, учениці 8 класу.

Кабачій Дарина, учениця 8 класу (керівник Троцька М.П.), підготувала дослідницьку роботу про історію села, історію заснування навчального закладу та вчителів. Матеріали подані для участь у територіальному етапі ХХІІ Обласного огляду-конкурсу учнівської молоді «Топоніміка й історія освіти рідного краю». За підсумками конкурсу Дарина зайняла ІІІ місце.

Ходаківська Софія, учениця 8 класу – переможець («ГРАН ПРІ») територіального конкурсу «Лірика природи», Гейко Арсеній, учень 3 класу - переможець («ГРАН ПРІ») екочеленджу «Мішечок», керівник – педагог-організатор Олійник М.О.

Тріо «Арідана», у складі учениць 8 класу, Кабачій Дарини, Качан Аріни, Бабенко Анастасії, а також солістка Геращук Вікторія, учениця 7 класу, взяли у лютому 2023 року участі у конкурсі юних виконавців естрадної дитячої та юнацької пісні “Музичний Сонях-23”, були нагороджені Подяками.

Учень 3 класу Гейко Арсеній взяв участь у VІ Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин» у категорії "Усинови тварину з притулку".

Налагоджено співпрацю учасників освітнього процесу гімназії із ACADEMIE DE VERSAILLES (участь у проєкті з залучення до навчання у Франції українських дітей).

Піщанська гімназія долучилися до освітньої програми Flowers4school та отримали 500 цибулин квітів, які було висаджено на шкільних клумбах.

Учні школи  брали участь у Всеукраїнському конкурсі з фізики «Левеня», координатор Ходаківська Ю.В.

Під час карантинних обмежень, пов’язаних із пандемією COVID-2019, в умовах воєнного стану робота з обдарованими і здібними учнями проводилась очно та дистанційно.

Табл.2.3.1

Звіт

про проведення І (шкільного етапу) Всеукраїнських

учнівських олімпіад з базових дисциплін

клас

біологія

фізика

українська мова

англ. мова

історія

математика

хімія

географія

трудове навчан.

інформатика

заг.кільк

У класі учнів

6

0

2

2

6

7

2

3

2

7

8

8

7

3

4

3

3

5

4

3

4

36/8

14

Переможці І етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін

1.Ходаківська Софія 8 клас

2.Хавін Владислав 7 клас

3.Осауленко Артем 6 клас

4.Кабачій Дарина 8 клас

5.Ястреб Софія 8 клас

Переможцями ІІ етапу стали: Ходаківська Маргарита, учениця 4 класу; Кабачій Дарина, учениця 8 класу.

Адміністрацією закладу, з метою моніторингу роботи педагогічного колективу з обдарованими дітьми, також підбито підсумки участі учнів гімназії у II етапі XXI Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, у якому взяли участь 3 учні, Гейко Арсеній (3 клас) – ІІ місце, Ходаківська Маргарита (4 клас), Кабачій Дарина (8 клас) – ІІІ місце.

Та поряд з позитивним у роботі з обдарованими та здібними дітьми є певні недоліки, які слід врахувати та спланувати їх усунення у 2023/2024 навчальному році:

  • недостатньо ефективна та якісна підготовка учнів до міських та обласних олімпіад та турнірів;

  • відсутня активність вчителів-предметників щодо залучення здібних та обдарованих дітей до участі в науково-дослідницькій роботі Малої академії наук;

  • несистематично проводиться позакласна робота із предметів: вікторини, конкурси, КВК, інтелектуальні ігри тощо;

  • недостатньо масовою була участь учнів у дистанційних конкурсах під час карантинних обмежень.


 

3. ПЕДАГОГІЧНА  ДІЯЛЬНІСТЬ

3.1 Упровадження сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу

Із метою продовження допомоги педагогічним працівникам в удосконаленні їх професійного рівня та покращення якості навчання учнів, створення умов для формування професійної мобільності педагогічних працівників щодо подальшого впровадження нових Державних стандартів у 2022/2023 навчальному році педагогічний колектив працював над науково-методичною темою «Створення інноваційного освітнього простору на основі педагогіки партнерства та принципу дитиноцентризму».

Педагоги спрямовували свої зусилля на вдосконалення методики проведення навчальних занять й упровадження нових форм організації освітнього процесу з використанням новітніх методів навчання, технологій, досягнень психолого-педагогічних наук. Педагогічні працівники реалізовували такі завдання: формували цілісні світоглядні уявлення про навколишній світ, морально-етичні якості особистості, дбали про інформативну насиченість дидактичного матеріалу, розвивали творчі й пізнавальні здібності кожної дитини. 

Уроки планувались із урахуванням основної мети: формування конкурентоспроможної особистості з потребою до самореалізації та самовдосконалення, з гуманним світосприйняттям і почуттям відповідальності. 

Особливістю освітнього процесу та методичної діяльності став той факт, що практично весь рік заклад освіти працював дистанційно. Тому об’єктивно частина колективних заходів була адаптована до проведення онлайн. Основною метою методичної роботи стала інформаційно-методична підтримка вчителя в організації освітнього процесу із предмета за технологіями дистанційного навчання, організація індивідуальної роботи з учнями, планування індивідуальної педагогічної та учнівської траєкторії, опанування технологіями використання в освітньому процесі електронних журналів та щоденників. Науково-методична робота була спрямована на вирішення таких завдань:

1. Продовжити підготовку вчителів, які працюють у школі І ступеня, до роботи за новим Державним стандартом початкової загальної освіти та впровадження НУШ в 5-х класах;

1.1. Формувати освітню систему на засадах педагогіки партнерства, створити атмосферу турботи й підтримки учнів, яка сприяла б розвитку їхніх можливостей, задовольняла інтелектуальні, емоційні й соціальні потреби;

1.2. Модернізувати організаційні форми та зміст науково-методичної роботи з педагогічними працівниками, провести моніторинг якості науково-методичної роботи, удосконалити організаційно-методичні механізми пошуку, виявлення та підтримки творчо працюючих педагогів і підготовку їх до участі у фахових конкурсах.

2. Розробити та використовувати навчально-методичне забезпечення для запровадження дистанційного навчання учнів закладу;

3. Стимулювати ініціативу та активізувати творчість педагогічного колективу в  науковій, дослідницькій діяльності, спрямованій на оновлення й розвиток  освітнього процесу;

4. Координувати роботу щодо своєчасного  виявлення, соціальної підтримки та створення умов для навчання й розвитку обдарованих дітей та учнівської молоді;

5. Створити інформаційно-методичне забезпечення впровадження освіти для дітей з особливими освітніми потребами, їх інтеграцію в  освітній процес сучасного  закладу з метою соціалізації й адаптації до суспільного життя;

6. Створити умови та стимулювати педагогічних працівників до поширення власного педагогічного досвіду через публікації у фахових виданнях, розробку інноваційних програм й авторського навчально-методичного забезпечення, до видавничої   діяльності; стимулювати зростання рівня професійної компетентності педагогів засобами сертифікації та заохочувати до участі в різноманітних формах підвищення кваліфікації, самоосвіти тощо.

7. Спрямувати роботу педагогічного колективу на  активізацію інноваційної діяльності, науково-дослідницької роботи.

Найбільш дієво працювали предметні методичні об’єднання. Продуктивну методичну допомогу вчителям надавали ШМО вчителів початкових класіви, керівник Іваніцька І.О.., природничого циклу, керівник Качан В.В. Переважна частина вчителів здійснювала дистанційне навчання через Classroom, тому систематично проводилися консультації з питань його використання. Протягом навчального року використовувалася платформа «Нові знання» для ведення е-журналів та щоденників. яка теж потребувала постійної технічної та методичної допомоги. Вона проводилась у формі взаємодопомоги та консультування.

Проводився моніторинг професійної та методичної діяльності педагогів. У першу чергу тих, хто атестувався в поточному році. 

Таблиця 3.1.1

Якісний склад педагогічного колективу

у 2022/2023 навчальному році

Спеціаліст

Спеціаліст

ІІ категорії

Спеціаліст

І категорії

Спеціаліст

вищої категорії

Звання

6 (37,5 %)

-

5 (31,25%)

  1. (31,25 %)

1-Старший вчитель

1-Вчитель-методист

Значним досягненням методичної роботи МО вчителів початкової школи є участь Іваніцької О.І. у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року-2023». За підсумками навчального року адміністрацією закладу було подано клопотання щодо нагородження вчителя Подякою та Грамотою управління освіти Білоцерківської міської ради Київської області.

3.2  Підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності 

Мотиваційною основою в процесі професійного зростання педагогічних кадрів стає атестація, яка сприяє моральному та матеріальному заохоченню педагогічних працівників, узагальненню та впровадженню досвіду кращих вчителів у практику навчання та виховання учнів.

У школі затверджений перспективний план проходження курсів підвищення кваліфікації, перспективний план атестації педагогічних працівників. Створена база результатів самоосвітньої діяльності педагогічних працівників.

Протягом року педагогічні працівники школи мали змогу підвищувати свою кваліфікацію, відвідуючи  міські, обласні методичні заходи, дистанційно – Усеукраїнські вебінари, воркшопи.

Впродовж 2022/2023 навчального року курси підвищення кваліфікації при обласному інституті підвищення кадрів педагогічних працівників пройшли 4 вчителя: Поліщук І.О., Лук’яненко О.Д., Качан В.В., Боженко С.В.

У 2022/2023 році на базі закладу атестувалися три педагоги Скребишіської гімназії-початкової школи: 1- вчитель історії та правознавства (позачергова атестація), 1 – вчитель математики та фізики, 1 – вчитель початкових класів, керівник гуртка. Уся робота АК проводилася згідно складеного і затвердженого плану роботи.

Кожен учитель, який атестувався, у міжатестаційний період працював за власним планом самоосвітньої діяльності. Заключний етап роботи над реалізацією поставлених у ньому завдань відбувався саме під час обміну досвідом на підсумковому засіданні атестаційної комісії в онлайн-режимі.

Табл. 3.2.1

Кількісна характеристика результатів атестації педагогічних працівників 

Рік атестації

Загальна кількість учителів, що атестувалися

Вища кваліфікаційна категорія

Педагогічне

 звання

I кваліфікаційна категорія

II кваліфікаційна категорія

Спеціаліст

Відповідає займаній посаді

2022/2023

3

1

0

2

0

0

-

Табл. 3.2.2

Результати проходження вчителями курсів підвищення кваліфікації

Навчальний рік

За планом

Пройшли курси

Не пройшли курси

2022/2023

5

4

0

Самоосвітня діяльність вчителів здійснювалася на онлайн-платформах «На урок», «Всеосвіта», «EdЕra», «Прометеус», курсах для вчителів, які будуть викладати  в 5-х класах НУШ. Затвердження сертифікатів педагогічною радою  відбувається кожного місяця.

3.3 Налагодження співпраці з учнями, їх батьками, працівниками закладу освіти

Активна співпраця школи й батьків є запорукою успіху в навчанні та вихованні дитини. Це партнери, які разом працюють над формуванням особистості. Педагогічний колектив  робить усе для того, щоб наш заклад був школою радості для учнів, школою творчості для вчителів, школою спокою для батьків. Втілюємо педагогічні ідеї, впроваджуємо інноваційні  технології для виконання  поставлених завдань. Виховний вплив сім’ї, родинне спілкування, співпраця зі школою нині надзвичайно актуальні. Основними завдання навчального закладу в роботі з батьками є:

  • аналізувати стан навчальних досягнень учнів і посилити вплив батьків на  навчання і виховання власних дітей;

  • упроваджувати форми роботи із сім’єю, що сприяє гуманізації взаємовідносин  «педагоги-батьки». Батьки та вчителі мають стати партнерами, активними співучасниками творчого процесу виховання учнів;

  • налагодити тісний зв’язок школи з батьками;

  • допомагати батькам в оволодінні системою умінь, необхідних для організації діяльності дитини вдома.

Класними керівниками обираються різні форми взаємодії педагогів та батьків: традиційні батьківські збори, робота батьківського активу, робота Ради школи.

Як альтернативу традиційним батьківським зборам у жовтні педагогічним колективом закладу організовано й проведено психолого-педагогічний консалтинг. Батьки учнів отримали індивідуальні консультації вчителів щодо підвищення результатів навчання дітей, відбулися зустрічі із класними керівника майбутніх 5 класів.

Класні керівники використовують такі нетрадиційні форми роботи з батьками: тематичні консультації; батьківські читання; батьківські вечори; батьківські тренінги. Класні керівники знайомлять батьків зі змістом і методикою освітнього процесу, разом виробляють вимоги, визначають загальні принципи,  мету й завдання виховання. Психолого-педагогічна освіта батьків здійснюється під супроводом практичного психолога школи.

Активно залучають батьків до спільної роботи з дітьми такі види діяльності: походи, екскурсії, тематичні вечори, змагання, благоустрій школи. Разом із батьками  готуються та проводяться загальношкільні заходи: традиційні свята календарного циклу, благодійні ярамарки, майстер-класи, профілактичні бесіди; профорієнтаційна робота (екскурсії на виробництво, зустрічі із цікавими людьми «Професія моїх батьків»); батьки також беруть участь у роботі Ради школи, ради профілактики правопорушень.

З метою забезпечення соціального захисту та дотримання прав дитини представники батьківських комітетів класів залучені до  коректування процесу виховання в родинах окремих учнів.

Психологічною службою закладу протягом року забезпечується психолого-педагогічна допомога в процесі сімейного виховання різних категорій учнів, зокрема обдарованих дітей; надання допомоги в розв’язанні складних сімейних проблем: підлітковий вік, профілактика формування шкідливих звичок, профілактика правопорушень. Спільно із правоохоронними органами та соціальною службою проводиться індивідуальна робота з неблагополучними родинами учнів. 

Важливою формою групової роботи з батьками є загальношкільна конференція. Предметом обговорення зазвичай є складові життєдіяльності закладу: результати навчання, досягнення; аналіз та результати психологічних досліджень, визначення пріоритетних завдань на наступний рік, моральні й естетичні аспекти. Важливою рисою конференції є те, що вона приймає певні рішення, окреслює заходи щодо вирішення проблеми. 

3.4 Організація педагогічної діяльності та навчання учнів на засадах академічної доброчесності

Дотримання учасниками освітнього процесу умов академічної доброчесності актуалізувалося із прийняттям Закону «Про освіту» й започаткувало новий напрям діяльності  нашої школи. Просвітницька робота щодо необхідності дотримання академічної доброчесності серед здобувачів освіти, батьків, учителів є новим педагогічним досвідом, однак ми вже маємо певні успішні напрацювання з цього напряму. 

 Поступово доброчесність повинна стати елементом організаційної культури закладу, важливою складовою визначення якості освітнього процесу, а методи й заходи впливу на порушників академічної доброчесності дадуть додаткові інструменти для управління закладом освіти й підвищення відповідальності  вчителів та учнів за результати навчання, як наслідок – покращення якості освітнього процесу та іміджу школи.

Протягом 2022/2023 н.р. були здійснені комплексні заходи із запровадження системи академічної доброчесності в освітній процес. У вересні-жовтні  проведені класні години з відповідних питань для учнів,  які готувалися класними керівниками та лідерами шкільного самоврядування. Батьківській громадськості на класних батьківських зборах роз’яснено значимість та  процедури дотримання академічної доброчесності в освітньому процесі. Готувалася педагогічна рада, але через воєнний стан  її проведення перенесено. 

3.5 Формування ціннісних орієнтирів і громадської самосвідомості здобувачів освіти

Керуючись Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 №988-р, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про молодіжні та дитячі громадські організації», наказами Міністерства освіти і науки України від 31.10.2011 №1234 «Про основні орієнтири виховання учнів 1-11-х класів  загальноосвітніх навчальних закладів України», указами Президента України від 25.06.2013 №344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року», від 18.05.2019 №286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», постановою КМУ від 30.05.2018 № 453 «Про затвердження Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2021 року», наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 07.09.2000 №439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України» та іншими нормативно-правовими документами протягом 2022/2023 навчального року виховна діяльність в Піщанській гімназії була спрямована на виконання завдань і реалізацію державної політики в галузі освіти й виховання. Головна мета створення освітнього простору для розвитку особистісного потенціалу учня, формування ціннісних орієнтирів і громадської самосвідомості.

Згідно з річним планом роботи закладу педагогічний колектив працював над виховною проблемою: «Формування національної свідомості та виховання духовно вільної, творчої, гармонійно розвиненої успішної особистості».

Головна увага приділяється формуванню громадянина-патріота України, створенню умов для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів, виховання громадянина з демократичним світоглядом і культурою, який не порушує прав і свобод людини, вихованню в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я, формуванню належних гігієнічних навичок і засад здорового способу життя. Реалізація поставленої мети відбувається за рахунок злагодженої співпраці педагогічного колективу, запланованої роботи класних керівників. 

Упродовж 2022/2023 навчального року проведені заходи за напрямами «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11-х класів  загальноосвітніх навчальних закладів України» (наказ Міністерства  освіти і науки, молоді та спорту України від  31.10.2011 №1243).

Робота всіх учасників освітнього процесу була спрямована на реалізацію основних завдань:

  • сприяння становленню і розвитку особистості учня шляхом втілення особистісно- орієнтованого виховання в освітній процес;

  • реалізація особистісно-орієнтовану систему виховання через формування системи цінностей і якостей особистості школяра: ціннісного ставлення до себе; ціннісного ставлення до родини й інших людей; ціннісного ставлення до праці; ціннісного ставлення до природи; ціннісного ставлення до культури і мистецтва; ціннісного ставлення до суспільства і держави;

  • розвиток соціально-комунікативних умінь і навичок учнів через стимулювання навчально-пізнавальної та художньо-образної діяльності методом створення спеціальних навчально-виховних ситуацій;

  • сприяння спортивній і фізичній підготовці, яка спрямована на утвердження здорового способу життя молодих громадян з урахуванням принципів національно-патріотичного виховання;

  • формування демократично орієнтованої, свідомої, толерантної, високодуховної особистості учня на засадах патріотичного виховання;

  • залучення до патріотичного виховання дітей та молоді учасників бойових дій на Сході України, волонтерів,  діячів сучасної культури, мистецтва, науки, спорту, які виявляють активну громадянську та патріотичну позицію;

  • сприяння  нормалізації взаємостосунків батьків з дітьми через залучення батьків до спільних справ у класних колективах;

  • залучення  батьків до участі в коригуванні сімейних взаємостосунків із дітьми та участі в підготовці та проведенні шкільних свят, конкурсів, фестивалів.

Виховна діяльність здійснювалася через роботу класних керівників у класних колективах, на загальношкільному рівні під час проведення позакласних і позашкільних заходів, залучення учнів до участі в конкурсах, через роботу учнівського самоврядування, діяльності гуртків.

Важливу роль у вихованні громадсько-активної та конкурентоспроможної особистості грає робота учнівського самоврядування «Темп». У жовтні 2022 року відбулася ділова гра «Вибори», у результаті якої обрані лідери за напрямами та президент учнівського самоврядування. Для продуктивної комунікації лідери створили вайбер-групу. Започатковані зустрічі з директором школи.

Протягом року проведені традиційні благодійні акції «Хай серце не втрачає доброти», «Хай ангел в День святого Миколая вас від біди оберігає», «Великодній кошик нашим воїнам». 

У гімназії діє учнівська організація «ТЕМП», ПРЕЗИДЕНТОМ ЯКОЇ Є Кабачій Дарина, учениця 8 класу. Лідери учнівського самоврядування є постійними учасниками міських засідань молодіжного руху: участь у екологічному заході «ЕКО – ТІМЕ «Мій екопогляд». Взяли участь у до відеомарафоні до Дня гідності та свободи #Я_гідний_того_щоб_мене_почули (листопад)Ю, відеомарафоні #Все_буде_ЗСУ #присвячується_ЗСУ (грудень). До міжнародного Дня толерантності наше учнівське самоврядування підготували відкритий марафон «Я толерантний учень тому що...». До Дня писемності та мови, приєдналися до відеочеленджу #Мова українська - диво калинове.

Упродовж року, згідно річного плану роботи, організовано ряд виховних заходів у змішаному форматі (онлайн, офлайн). Проведені загальношкільні тематичні Тижні, декади, місячники, конкурси, флешмоби, челенджі висвітлені на сайті навчального закладу. Серед найкращих слід виділити:

відеоролик «Від усього серця…З Днем учителя!» (учнівське самоврядування);

відеомарафон "Україна колядує" (учнівське самоврядування, 1-8 класи, січень);

До Дня сім’ї створено відеоролик "Я у колі родини" (1-4 класи, березень);

До Міжнародного дня щастя за участю учнів та батьків створено відео "Щасливі миттєвості мого життя" (березень);

Флешмоб «Бути здоровим – вимога часу» (учнівське самоврядування);

Виготовлення печива для птахів (квітень, 1 клас);

Тематичні класні години у 4 класі «Свято Різдва» (січень), «Ми – космонавти» (квітень), "Всесвітній день Землі" (квітень), "Вікно у світ європейської культури» (травень);

Відеопривітання до Дня матері від учнів 3 класу, 6 класу та лідерів учнівського самоврядування (травень);

Виставка «Парад вишиванок» до Дня вишиванки (травень, 1-8 класи, учнівське самоврядування);

Відеочеленджі та відеоролик «Останній дзвінок!» (травень, учнівське самоврядування).

Для реалізації Основних орієнтирів виховання в  школі  створені психолого-педагогічні  умови, які враховують вікові та індивідуальні особливості  кожного  учня,  урізноманітнюється  вибір  доцільного  змісту,  форм  і  методів  та  відповідних  виховних  технологій.

Реалізація основних завдань і принципів виховання здійснювалася через такі пріоритетні напрями.

І. Ціннісне ставлення до себе

 Основним завданням є забезпечення повноцінного розвитку учнів, охорони та зміцнення їх здоров’я, утвердження здорового способу життя, розвиток учнівського самоврядування. 

З метою  попередження та протидії можливим загрозам життю та здоров’ю  учнів у школі проводяться заходи безпеки на можливі ризики виникнення надзвичайних ситуацій, терористичних актів, диверсій, мінування. У жовтні 2022 року був проведений місячник безпеки життєдіяльності учнів. Упродовж місячника організовані загальношкільні заходи: інтегроване змагання «Пішохід, пішохід, пам’ятай про перехід» для учнів 3-4 класів із правил безпечної поведінки учнів на вулицях і дорогах, «Дитина і вулиця» – конкурс малюнків, практичне заняття з відпрацювання плану евакуації зі школи, години спілкування з дітьми різних вікових категорій.

Щомісячно проводяться заходи  щодо навчання дітей засобів захисту від впливу небезпечних факторів, викликаних надзвичайними ситуаціями, наданню домедичної допомоги. У класах обладнано та постійно оновлюється «Куточок безпеки».

Спортивно-масова робота в школі невід’ємно пов’язана з організацією та проведенням спортивно-масових заходів в позаурочний час. Щорічно перед початком навчального процесу проводяться загальнорозвивальні вправи на свіжому повітрі, позакласні заходи: «Олімпійський тиждень», «Олімпійський урок».

Основним напрямом роботи школи є формування навичок безпечної поведінки, збереження та зміцнення здоров’я учнів. Значну увагу приділено процесу формування в школярів навичок здорового способу життя, безпечної поведінки, проведенню антиалкогольної, антинікотинової, антинаркотичної пропаганди та профілактики, попередження булінгу, торгівлі людьми. Психологічною службою школи проведені інтерактивні заняття з відповідних тем.

Питання щодо збереження життя та здоров’я учнів, попередження проявів булінгу, пропаганди здорового способу життя, відповідальності батьків за виховання дітей, попередження насильства в родині, оздоровлення учнів систематично розглядалися на засіданнях МО класних керівників, на педагогічних радах, на загальношкільних та класних батьківських зборах.

У рамках роботи із профілактики тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії,  СНІДу в школі проводяться: анонімне соціологічне опитування учнів школи з метою виявлення ставлення сучасної молоді до куріння в підлітковому та молодшому шкільному віці, дослідження чинників куріння. Проведено цикл профілактичних бесід, інтерактивних уроків здоров’язберігаючого спрямування.

Тиждень безпеки дорожнього руху (окремий план, вересень, 2022);

  • Тиждень безпеки дорожнього руху (онлайн-формат; травень, 2023);

  • Тиждень безпеки в Інтернеті (лютий 2022).

Усебічний та гармонійний розвиток кожної особистості, творчий, інтелектуальний, духовний розвиток дітей та організацію дозвілля школярів забезпечували гуртки та секції  Важливою складовою виховної роботи в школі є охоплення учнів гуртковою позакласною та позаурочною роботою, що дає можливість продовжити процес формування лідерських, творчих якостей, соціальної активності учнів. Задіяні в позакласній роботі всі учні з проявами девіантної поведінки, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. До роботи в гуртках та занять у спортивних секціях залучаються учні пільгових категорій, учні, схильні до правопорушень та пропусків уроків без поважних причин.

На базі закладу діє гурток «Джура» (середня школа). Кількість задіяних учнів – 15 осіб, що становить 20% від загальної кількості учнів.

Одним із важливих напрямів виховної роботи є родинно-сімейне виховання. Основними завданнями напряму «Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей» було формування моральної особистості (доброти, взаєморозуміння, милосердя, толерантності, культури спілкування), різнобічних духовних потреб та інтересів; виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, національних цінностей українського народу. З метою пропаганди позитивного іміджу сім`ї та її соціальної підтримки, формування культури сімейних стосунків, підвищення відповідальності  батьків за виховання дітей, проводяться різноманітні зустрічі, бесіди щодо популяризації  сімейного способу життя, формування національних сімейних цінностей із питань здорового способу життя та збереження репродуктивного здоров`я. 

З метою пропаганди кращих народних та сімейних традицій, творчого розвитку особистості, організації цікавого дозвілля вихованців відбулися наступні заходи: конкурс малюнка на асфальті «Ми за мир!», «Веселковий тиждень» в рамках міжнародної акції «16 днів проти насильства»; волонтерські акції: «Хай серце не втрачає доброти», «Чудо творить Миколай», «Новий рік без самотності», «Великодній кошик нашим воїнам».

Завдання напряму «Ціннісне ставлення до природи, до праці» є формування почуття єдності з природою, свідомого ставлення та любові до неї, виховання господаря. 

Виховними досягненнями цього напряму є усвідомлення учнями себе як невід’ємної частини природи, вироблення навичок природоохоронної поведінки. У зв’язку з цим у школі були проведені загальношкільні екологічно-трудові  акція «Екогодівничка», загальношкільні трудові акції з благоустрою та озеленення території школи. У рамках Усеукраїнської акції «Зростаємо разом» створена алея катальп по периметру закладу, соснова алея та висаджені молоді каштани. Створена клумба «Серце закладу» та альпійська гірка.

Заходи в напряму «Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави» було реалізовано відповідно до основних нормативних документів, концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання в ЗЗСО, з метою залучення учнів до активної соціально-громадянської діяльності,  формування правової культури, почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії, культурних та історичних цінностей.

З метою виховання ціннісного ставлення до суспільства і держави, почуття поваги до рідного краю, народу, мови класними керівниками були проведені заходи до Дня рідної мови, Дня українського козацтва,  Дня Соборності України, пам’яті Героїв Крут, Дня Добровольця, Дня пам’яті та примирення. Створений Ланцюг єдності до Дня Соборності України.

З метою профілактики пропусків занять без поважної причини, моніторингу стану захворюваності серед здобувачів освіти,  класними керівниками щоденно здійснюється збір та аналіз інформації про відвідування.

Також у навчальному закладі працює постійно діюча виставка літератури з питань юридичної відповідальності неповнолітніх, яка формує в учнів громадянську позицію, морально-правові норми; доповнений та оновлений стенд «На допомогу батькам»; проводяться психолого-педагогічні консультації для батьків.     

Інформація про проведені заходи висвітлюється та постійно оновлюється на сайті  закладу освіти. 

Адміністрацією закладу здійснюється аналіз результативності участі учнів Пішанської гімназії у конкурсах виховного спрямування різних рівнів.

Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану потребує іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи. Основним цільовим напрямом стає забезпечення безпекової складової здоров’я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя. 

Пріоритетними напрямками та завданнями роботи класного керівника є:

 - надання здобувачам освіти базових знань з основ безпеки та формування поведінки правильних безпекових дій в умовах воєнного стану, навчити правилам збереження здоров’я, життя свого і оточуючих в разі бойових дій; 

- надання психологічної підтримки, забезпечення психолого-педагогічного супроводу емоційно вразливих категорій осіб; 

- сприяння адаптації та емоційно-психологічної підтримки тимчасово внутрішньо переміщеним особам; 

- формування рис і якостей «українця-переможця» у війні російської федерації проти України: моральна стійкість, витримка, сила волі і твердість духу;  протидія ворожій пропаганді, віра в перемогу, підтримання власного емоційного ресурсу; здатність та вміння протистояти негативним емоціям, стресу, тривозі, почуттю небезпеки; співчуття, милосердя, взаємодопомога, волонтерство, відчуття себе громадянином.

4. УПРАВЛІНСЬКІ  ПРОЦЕСИ

4.1 Управлінська та організаційна діяльність

Упродовж 2022/2023 навчального року адміністрацією школи опрацьовувались, вивчалися та аналізувались питання з управлінської, організаційної, освітньої діяльності, а саме:

  • управлінська діяльність адміністрації школи та здійснення внутрішкільного контролю;

  • організація освітнього процесу, рівень знань, умінь та навичок учнів, стан викладання предметів і курсів регіонального та шкільного компонентів базового навчального плану;

  • організація системи методичної роботи та навчально-методичне забезпечення педагогічного процесу;

  • стан роботи школи щодо реалізації концепції національного виховання;

  • організація роботи з охорони праці та попередження дитячого травматизму;

  • охорона дитинства та робота з дітьми пільгового контингенту;

  • кадрове забезпечення діяльності закладу освіти: атестація та проходження педагогічними працівниками курсів підвищення кваліфікації;

  • організація роботи закладів освіти під час карантинних обмежень.

Робота з направлення діяльності закладу в межі нормативно-правового поля була ключовою протягом року, а саме:

  • розроблено функціональні обов’язки директора, заступників директора, педагогічних працівників, класних керівників, завідуючих кабінетів, спеціалістів, обслуговуючого персоналу;

  • розроблено та прийнято Правила внутрішнього трудового розпорядку закладу;

  • розроблені та затверджені функціональні обов’язки працівників закладу з питань охорони праці;

  • завершено створення номенклатури справ закладу освіти;

  • проводилася цілеспрямована робота щодо вдосконалення діяльності всіх структур закладу згідно з його Статутом;

  • Колективний договір між адміністрацією школи та профспілковим комітетом відповідає сучасним нормативно-законодавчим документам.

Цілеспрямовано проводилася робота щодо підвищення культури управління навчальним закладом, а саме:

  • зміцнення виробничої дисципліни;

  • розвиток інформаційного забезпечення всіх учасників освітнього процесу.

У школі створені та працювали органи самоврядування: рада закладу, батьківська рада, батьківські комітети класів, методична рада, шкільна дитяча організація. За участю вищезазначених органів вирішувалися найбільш важливі питання діяльності закладу, залучення та використання позабюджетних коштів, розвиток матеріально-технічної бази, організація освітнього процесу.

Таким чином, у 2022/2023 навчальному році велася системна планова робота з цього питання. Але серед недоліків слід назвати труднощі, а саме:  забезпечення 100%- го володіння педагогічними кадрами ІКТ.

4.2 Реалізація освітньої програми та навчального плану у 2022/2023 навчальному році

У 2022/2023 навчальному році освітній процес закладу освіти був організований відповідно до затверджених в установленому порядку освітньої програми, навчального плану й річного плану роботи школи.

Відповідно до річного плану в грудні 2022 року та в травні 2023 року адміністрацією школи було здійснено аналіз виконання навчального плану та програм із навчальних предметів, під час яких враховувались особливості закінчення 2022/2023 навчального року та результати різних видів контролю (фронтального, класно-узагальнювального, тематичного), а також характеру контролю (попереднього, поточного, перспективного).

  • Відповідно до освітньої програми закладу, схваленої педагогічною радою школи 31.08.2022 р., протокол № 1, навчальні плани на 2022/2023 навчальний рік складені:

1-2 класи – Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Савченко О. Я., затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 року № 743.

3-4 класи – Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Савченко О. Я., затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 року № 743.

5-9 класи – затверджені наказами МОН України від 07.06.2017 №804 та від 23.10.2017 №1407 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня», наказ МОН України від 03.08.2022 №698 «Про надання грифа оновленим навчальним програмам».

Предмети інваріантної та варіативної складової навчального плану викладалися за державними програмами, рекомендованими Міністерством освіти і науки України для використання в закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.

Під час перевірки виконання навчальних програм було проведено співбесіди із вчителями, перевірено ведення класних журналів, оформлено підсумкові звіти.

Результати перевірки показали, що виконання навчальних програм у 3-11-х класах у межах часу, відведеного навчальним планом закладу освіти на навчальний рік на вивчення предметів (кількість годин за програмою та фактична кількість використаних годин), практично збігається, а саме:

  • у 3-9-х класах навчальні програми з усіх предметів виконано в повному обсязі, відхилень від навчальних програм не виявлено, хоча значна частина навчального матеріалу викладалася дистанційно (з використанням освітніх онлайн-платформ);

  • обов’язкову кількість тематичних оцінювань з усіх навчальних предметів, що визначена чинними навчальними програмами, дотримано, тематичне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів за формою проведення було: формувальним, усним, письмовим, різнорівневим тестуванням, практичною роботою відповідно до специфіки навчальних предметів;

  • кількості обов’язкових лабораторних, практичних чи інших робіт (дослідів), передбачених чинними програмами з навчальних предметів, дотримано;

  • варіативну складову навчального плану закладу освіти на 2022/2023 навчальний рік в
    3-9-х класах виконано.

Виконання навчальних програм за 2022/2023 навчальний рік проаналізовано та узагальнено наказами по школі у І семестрі – від 30.12.2022 №75, у ІІ семестрі - від 31.05.2023 №37 «Про виконання навчальних програм за 2021/2022 навчальний рік».

Інваріантну й варіативну складові навчального плану реалізовано в повному обсязі. Учителі забезпечили виконання вимог програм щодо

  • проведення контрольних, лабораторних, практичних, творчих робіт;

  • оцінювання результатів навчальної діяльності учнів.

У відповідності з річним планом адміністрація закладу проводила педагогічні спостереження за якістю викладання навчальних предметів із наступним проведенням аналізу відвіданих уроків та висновками й рекомендаціями. Фронтально було перевірено стан викладання та рівень навчальних досягнень з української мови, математики, основ здоров’я, англійської мови, інформатики, географії, історії в 5-8 класах. Результати  узагальнено наказами з основної діяльності по школі.

Таким чином, робота з реалізації освітньої програми та навчального плану повністю завершена.

4.3 Організація роботи з кадрами  

У 2022/2023 навчальному році освітній  процес у школі забезпечували 15 педагоги.

Табл. 4.1.1

Інформація про кількісний склад педагогічних працівників школи за 2022-2023 роки

ННавч. рік

Педагогічних

працівників

Адміністрація,

що має педагогічне навантаження

Практ. психолог

Вихователі (асистенти вчителя)

Педагог – організатор

Бібліотекар

Сумісники

Перебувають у декреті

всього

всього

директор

Заст директора

2022/2023

15

2

11

1

1

2

1

1

--

-

У школі впродовж 2022/2023 навчального року працювали:

  • педагогічні працівники, що отримують пенсію за інвалідністю – 1 осіб;

  • педагогічні працівники, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею віку, встановленого чинним законодавством – 0.

Таким чином, у школі проводилася системна робота із забезпечення освітнього процесу кваліфікованими кадрами та робота із соціального захисту вчителів. У наступному навчальному році слід посилити роботу з питань:

  • 100%-го забезпечення школи педагогічними кадрами відповідно до фаху;

  • працювати в напрямі омолодження педагогічного колективу;

  • працювати в напрямі забезпечення соціального захисту вчителів;

  • знаходити можливості для матеріального стимулювання якісної роботи педагогів.

4.4 Фінансово-господарська діяльність

Фінансово-господарська діяльність школи у 2022/2023 навчальному році була спрямована на створення належних санітарно-побутових умов навчання та виховання учнів, удосконалення навчально-матеріальної бази школи, осучаснення інтер’єру шкільних приміщень. Достатньо уваги було приділено питанню економії енергоносіїв, раціональному використанню фінансових ресурсів. Основними джерелами фінансування школи були:державне (загальний та спеціальні фонди бюджету)  – оплата енергоносіїв, харчування учнів спортивних класів та дітей пільгового контингенту, заробітна плата працівників школи; позабюджетні надходження (благодійні внески, оренда приміщень).

Загальна сума використання коштів загального фонду бюджету, спеціального фонду бюджету та благодійних внесків за звітний період

Допомога від спонсорів становила 16 000 грн.

У 2023-2024 навчальному році направити зусилля на вирішення таких питань:

  • продовжити роботу з економного та раціонального використання енергоносіїв, фінансових ресурсів;

  • посилити роботу з урізноманітнення джерел позабюджетних надходжень;

  • особливу увагу приділити ремонту спортивного залу, кухні, коридорів за рахунок місцевого бюджету.

4.5 Підсумки діяльності закладу за 2022/2023 навчальний рік

Аналіз результатів за минулий навчальний рік показав такі результати:

  • освітній процес має тенденцію до сталого розвитку;

  • діяльність адміністрації закладу спрямовано на вдосконалення освітнього процесу та підвищення його ефективності;

  • школа підтримує свій позитивний імідж;

  • створюються умови для врахування й розвитку навчально-пізнавальних і професійних інтересів, здібностей, потреб учнів;

  • значно покращилася ресурсна база (кадровий потенціал, матеріально-технічна база, інформаційно-методичне забезпечення);

  • методична робота сприяє модернізації змісту освітнього процесу, утіленню педагогічних інноваційних технологій;

  • створюється сприятливий психолого-педагогічний клімат.

Однак залишилися певні задачі, розв’язання яких слід продовжити, а саме:

  • підвищення якості освітніх послуг;

  • підвищення результативності роботи з обдарованими дітьми;

  • налагодження процесу дистанційної, змішаної форми освіти в умовах адаптивного карантину та воєнного стану;

  • організація роботи закладу в умовах адаптивного карантину та воєнного стану; 

  • покращення матеріально-технічної бази навчальних кабінетів.

Систематично збиралися комісії для визначення основних напрямів роботи фахівців, з’ясування проблемних питань, визначення основних напрямів роботи корекційних педагогів, практичного психолога.

Адміністрацією гімназії в роботі із працівниками дотримувався партнерський стиль керівництва. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування, створення спільних документів, обговорення та опитування в групі працівників (Telegram). Усі види контролю здійснюються заради позитивного кінцевого результату. 

4.6 Виконання перспективного плану розвитку закладу

Табл. 4.6.1

Перелік проєктів, завдань і заходів

Термін

виконання

МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗАКЛАДУ(ПІДВИЩЕННЯ СТУПЕНЯ)

1) Модернізація закладу відповідно до статті 35  Закону України «Про повну загальну середню освіти», а саме гімназії.

Протягом 2022/2023 н.р.

виконано

2) Інформаційно-роз’яснювальна робота з батьківською громадськістю, учнівським і трудовим колективом закладу.

Протягом 2021/2022 н.р.

виконано

3) Приведення установчих документів закладу  відповідно до вимог чинного законодавства України. Фінансування витрат, пов’язаних із цим процесом (перереєстрація, заміна печаток, вивіски тощо).

-

БЕЗПЕЧНЕ ТА ДОСТУПНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

1)Виконання заходів із ПБ, ОП, санітарно-гігієнічних умов тощо. Виконання приписів ДСНС України. Установлення системи автоматичної пожежної сигналізації в закладі; обробка дерев’яних конструкцій дахів; установлення систем блискавкозахисту; повірка засобів пожежогасіння та інше.

Постійно (у межах бюджетного фінансування)

частково виконано

2)Навчання відповідальних працівників закладу з ЦЗ, ОП, ПБ, електробезпеки й теплового господарства, курси підвищення кваліфікації медсестер тощо.

Постійно (у межах бюджетного фінансування)

виконано

3)Виконання всіх протиепідемічних заходів та забезпечення засобами індивідуального захисту учасників освітнього процесу з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Постійно (у межах бюджетного фінансування)

виконано

4)Реконструкція коридору І поверх

До кінця серпня, 2023

виконано

5)Виділення місць для облаштування індивідуальних шаф для здобувачів освіти

До кінця 2023 р.

-

11)Облаштування креативного простору приміщень

До кінця 2024

розпочато

12) Ремонт у тому числі капітальній подвір’я та службових приміщень

У межах бюджетного фінансування

-

13) Забезпечення рівного доступу до якісної освіти та принципів безбар’єрності. Забезпечення вимог доступності до закладу освіти дітей з особливим освітніми потребами (внутрішні пандуси).

За наявності заяв батьків (кошти субвенції на надання державної підтримки особам з ООП)

частково виконано

14) Реконструкція санвузла для дітей з ООП

У межах бюджетного фінансування

виклонано

15) Покращення матеріально-технічної бази закладу, стану будівлі та приміщень.

Постійно

частково

16) Створення умов для організації інклюзивного навчання (за умови звернень)

Постійно

не було потреби

17) Розробка та забезпечення функціонування ефективної системи запобігання булінгу та дискримінації в освітньому закладі. Проведення тренінгів, круглих столів, акцій та інших форм профілактики та інформування з означених проблем тощо. Співпраця із правоохоронними органами.

Постійно

виконується

18) Ліцензування діяльності медичного кабінету.

2022/2023 н.р.

Документи подано на розгляд

ВІДКРИТІСТЬ І ПРОЗОРІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

1)Виконання вимог ст. 30 «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти» Закону України «Про освіту».

Постійно

виконується

2)Забезпечення системи внутрішнього моніторингу якості освіти.

Постійно

розпочато

3)Самоаналіз освітньої діяльності (підготовка до інституційного аудиту)

2023/2024 н.р.

розпочато

4)Проходження закладом освіти інституційного аудиту (відповідно до графіка ДСЯО).

5)Формування позитивного іміджу закладу (друк рекламної та інформаційної продукції, участь у семінарах, проєктах, конкурсах, виставках тощо різних рівнів).

Постійно

виконується

6)Забезпечення якісного функціонування сайту закладу, а також постійне оновлення контенту (придбання комп’ютерної, мультимедійної техніки, придбання обладнання для підключення до швидкісної мережі «Інтернет» та фінансування абонплати за нього тощо).

Постійно

виконується

7)Забезпечення можливості електронної реєстрації/подання документів до закладу (в умовах карантинних обмежень) освіти здобувачів освіти для зарахування.

Постійно

виконано

УМОТИВОВАНИЙ ПЕДАГОГ

1)Сприяння професійному розвитку педпрацівників шляхом організації участі в різноманітних проєктах, програмах, курсах, психологічних тренінгах тощо.

Постійно

виконується

2)Стимулювання свободи творчості педпрацівників.

Постійно

виконується

3)Забезпечення академічної свободи педагогічних працівників під час вибору форм і методів викладання, складання календарних планів тощо.

Постійно

виконується

4)Стимулювання педпрацівників щодо набуття ними навичок фасилітатора, тьютора, тренера, супервізора та інше.

Постійно

виконується

5)Створення змінної локації для презентації  методичної роботи

з 2021/2022 н.р.

відкладено

6)Сприяння здобуттю педпрацівниками закладу другої вищої освіти з метою забезпечення освітнього процесу висококваліфікованими кадрами.

Постійно

виконується

7)Створення сприятливих умов для діяльності працівників психологічної служби закладу освіти з метою організації якісного психолого-педагогічного супроводу освітнього процесу шляхом здійснення психологічної діагностики, соціально-психологічної корекції, профілактики, соціальної реабілітації, психологічної просвіти та психолого-педагогічного проєктування.

Постійно

виконується

ДИТИНОЦЕНТРИЗМ І ПЕДАГОГІКА ПАРТНЕРСТВА

1)Створення бази даних дітей за категоріями з метою визначення їх потреб та створення плану соціального патронажу (сироти, напівсироти, з інвалідністю, з особливими освітніми потребами, з малозабезпечених родин, із сімей воїнів АТО/ООС, із числа внутрішньо переміщених осіб тощо).

Оновлення щомісяця

виконується

2)Залучення обдарованих дітей та учнівської молоді до науково-дослідницької, експериментальної, творчої діяльності (написання робіт МАН, організація факультативів, гуртків, клубів тощо.

Постійно

виконується

3)Удосконалення системи національно-патріотичного, правового,  правоосвітнього виховання дітей і учнівської молоді, їхньої правової підготовки до суспільного життя в умовах громадянського суспільства, усвідомлення власної ролі в житті громади та відповідальності за долю своєї держави.

Постійно

виконується

4)Проведення просвітницьких, інформаційних, мистецько-культурних, заходів, благодійних акцій тощо з дітьми та учнівською молоддю з метою національно-патріотичного, правового,  громадянського виховання.

Постійно

виконується

5)Участь здобувачів освіти 9 класу у спільних студентсько-учнівських проєктах (наукових, практичних), організованих закладами професійно-технічної та вищої освіти громади, району, області, держави.

Постійно

виконується

6)Проведення  зустрічей здобувачів освіти із представниками різних професій, зі студентами закладів професійно-технічної та вищої освіти.

Постійно

виконується

7)Апробація та впровадження Державного стандарту базової загальної середньої освіти. Реалізація завдань НУШ у школі ІІ ступеня

У гімназії (з 5 класу) – з 01.09. 2022 р. 01.09.2021 – 01.07.2026

виконується

8)Співпраця із закладами позашкільної освіти та ДЮСШ громади з метою організації якісного та здорового дозвілля дітей мікрорайону (організація роботи гуртків і секцій на базі закладу).

З 01.09.2022 - постійно

виконується

10) Модернізація мережі гуртків відповідно до інтересів і запитів дітей різного віку та здійснення їхнього матеріально-технічного забезпечення.

Постійно

виконується

11) Започаткування серії майстер-класів від батьків

2022/2023 н.р.

відкладено

12) Проведення сімейних спартакіад

З 2022 р.

відкладено

13) Започаткування батьківських пікніків

З 2022 р.

відкладено

14) Тематичні батьківські шкільні вечори

З 2023 р.

відкладено

15) Профорієнтаційні уроки від батьків

З 2022 р.

відкладено

16) Розважальні програми (квести, вистави) від батьків

З 2022 р.

відкладено

17) Продовження практики проведення психолого-педагогічного консалтингу

З 2021 р.

виконано

ГРОМАДСЬКО АКТИВНА ШКОЛА

1)Започаткування фандрайзингової діяльності закладу (система пошуку джерел фінансування через участь у грантових  проєктах тощо).

З 01.09.2022

-

2)Сприяння функціонування благодійного фонду закладу освіти на добровільних засадах.

З 01.09.2022 – постійно

виконано

3)Організація здійснення спільних екскурсійних поїздок Україною для здобувачів освіти, педагогів, батьків.

З 01.09.2022 – постійно

виконано частково

4)Проведення профорієнтаційних екскурсій на підприємства та в установи БМТГ, району, області.

З 01.09.2022 – постійно

виконано

5)Проведення тематичних різноманітних спільних заходів із громадою мікрорайону, участь у міських акціях.

З 01.09.2022 – постійно

виконується

6)пропагування використання української мови як державної в усіх сферах життя. Організація безкоштовного гуртка для охочих вивчати українську мову.

З 01.09.2022 – постійно

виконується

7)Започаткування майстер-класів і тренінгів із розвитку лідерства, роботи в команді

З 2022/2023 н.р.

розпочато

8)Створення учнівського прес-центру

ІІ семестр 2022/2023 н.р.

розпочато

9)Започаткування проєкту «Урок, що не урок»

Листопад, березень 2023 р.

відкладено

10) Створення асоціації випускників школи

З квітня 2023 р

відкладено

11)Створення центру медіації

Вересень-жовтень 2022 р.

розпочато

4.7 Пріоритетні напрями роботи гімназії на 2023/2024 н.р.

  1. Створення умов для організації інституційної форми здобуття загальної середньої освіти з урахуванням матеріально-технічних, кадрових, навчально-методичних, інформаційних та інших ресурсів.

  2. Реалізація Концепції Нової української школи (5-6 класи).

  3. Діджиталізація освіти: використання в освітньому процесі технології дистанційного навчання.

  4. Сприяння створенню комфортного соціального та психологічного клімату в освітньому середовищі, вільному від булінгу та агресії.

  5. Формування в учнів ключових компетентностей, необхідних сучасній людині для успішної життєдіяльності.

  6. Створення умов для формування в учнів громадянської відповідальності.

  7. Продовження роботи зі створення оптимальних санітарно-гігієнічних умов для навчання та виховання учнів (створення безпечного та комфортного освітнього середовища).

  8. Удосконалення навчально-матеріальної бази гімназії, упровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, оволодіння інструментарієм дистанційного навчання і застосування його на практиці.

  9. Збереження мережі класів та контингенту учнів гімназії, особливо при переході з початкової до базової основної школи.

  10. Забезпечення доступності до якісної освіти усіх дітей шкільного віку.

  11. Забезпечення переходу учнів 1-4-х класів гімназії до навчання за новим державним освітнім стандартом.

  12. Організація інклюзивного та індивідуального навчання дітей з особливими потребами.

14. Заохочення вчителів закладу до нових механізмів професійного зростання.

4.8 Пріоритетні завдання на 2023/2024 навчальний рік

Спрямувати зусилля педагогічного колективу на реалізацію науково-методичної теми «Створення інноваційного освітнього простору на основі педагогіки партнерства та принципу дитиноцентризму».

Для реалізації визначених пріоритетних проблем необхідно:

  • Забезпечити якісну роботу методичної ради, методичних об’єднань та творчих груп гімназії.

  • Сприяти впровадженню в практику роботи закладу сучасних освітніх технологій, передового педагогічного досвіду вчителів гімназії, села, ОТГ, області, держави.

  • Забезпечити ефективне впровадження оновленого Державного стандарту загальної середньої освіти, оновлених навчальних планів і програм навчальних дисциплін.

  • Проводити системний, цілеспрямований моніторинг усіх напрямів освітнього процесу ліцею, ефективно використовувати результати освітнього моніторингу в управлінській діяльності.

  • Підвищити особисту відповідальність кожного члена педагогічного колективу за якість та результативність роботи.

  • Продовжити роботу з подальшої інформатизації освітнього процесу, оволодівати інструментами дистанційного навчання. Забезпечити якісне та своєчасне наповнення необхідною інформацією системи управління освітою (ІСУО).

  • Продовжувати навчання педагогів щодо опанування інформаційними технологіями та їх ефективного використання в умовах нового формату освітньої діяльності.

  • Забезпечити виконання плану проходження вчителями гімназхії курсів підвищення кваліфікації на 2023/2024 навчальний рік.

  • Залучати педагогічних працівників до участі в офлайн-, онлайн-проєктах, програмах, конкурсах, які сприятимуть підвищенню їх професійного рівня.

  • У відповідності з планом атестації педагогічних працівників на 2023/2024 навчальний рік провести атестацію вчителів.

  • Розробити та активно впроваджувати технології індивідуальної освітньої траєкторії для різних категорій здобувачів освіти.

  • Створити необхідні умови для активної роботи з обдарованими учнями шляхом залучення їх до участі в інтелектуальних конкурсах, предметних олімпіадах різних рівнів, змаганнях, роботі МАН тощо.        

  • Продовжити роботу з формування в учнів навичок здорового способу життя.

  • Створити умови для оздоровлення та відпочинку дітей пільгового контингенту в пришкільному оздоровчому таборі з денним перебуванням.

  • Забезпечити соціальний захист учнів та працівників ліцею.

  • Підвищити ефективність роботи з попередження дитячого травматизму як під час освітнього процесу в ліцеї, так і поза його межами.

  • Забезпечити якісну підготовку випускників ліцею до складання зовнішнього незалежного оцінювання.

  • Спрямовувати виховну роботу на формування в дітей та молоді любові до Батьківщини, загальнолюдських якостей.

  • Популяризувати культурне розмаїття, історичну спадщину країни, рідного краю; формувати історичну пам’ять підростаючого покоління; забезпечити духовну єдність поколінь.

  • Сприяти формуванню духовно-моральних взаємин між усіма учасниками освітнього процесу, толерантного ставлення до представників інших народів, культур і традицій, до однолітків, батьків, інших людей; вихованню пошани та любові до культурного спадку свого народу та мистецтва, культивуванню кращих рис української ментальності: працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, відповідального ставлення до природи.

  • Активізувати застосування сучасних форм і методів правової та превентивної освіти, формування здорового способу життя, фізичного розвитку і культури, спрямованих на вироблення сталої відповідальної поведінки, імунітету до негативних впливів соціального оточення.

  • Продовжити зміцнювати та вдосконалювати навчально-матеріальну базу гімназії, із залученням як бюджетних,  так і позабюджетних коштів (спонсорські внески, кошти від оренди вільних приміщень, надання додаткових освітніх послуг тощо).

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.